Foto: ZČM

Výstava v ZČM přiblíží 100 let české egyptologie

Západočeské muzeum v Plzni a Český egyptologický ústav FF UK připravily pro své návštěvníky novou výstavu, která mapuje vývoj české egyptologie. Veřejnosti bude přístupná od 3. 12. 2021 do 6. 2. 2022.

V roce 2019 uplynulo 100 let od prvních egyptologických přednášek, které na Univerzitě Karlově v letním semestru roku 1919 vypsal soukromý docent František Lexa. Česká egyptologie od té doby urazila obrovský kus cesty, na  které jí čekaly roky úspěchů, ale i těžkých bojů o svou existenci. Český egyptologický ústav FF UK, jediné pracoviště tohoto druhu v naší zemi, všechny peripetie nakonec ustál a významné výročí oslavil touto retrospektivní výstavou.

Expozice nejdříve provede návštěvníky těžkými začátky, kdy se ve skrovných poměrech panujících na univerzitě v první polovině 20. století rodil nový vědecký obor. Jen díky velkému osobnímu nasazení a nezdolné vůli Františka Lexy se na univerzitě etabloval. S přispěním jeho žáků se pak časem proměnil z akademického bádání v Praze na skutečné vědecké pracoviště zabývající se i terénním výzkumem umožněným získáním stálé koncese v Egyptě.

„Druhá část výstavy nechává nahlédnout do období let 1960–2019, kdy ústav již organizoval archeologické výzkumy přímo v Egyptě a Súdánu. Představen je zejména Abúsír, který je dodnes hlavní koncesí českých egyptologů. Fotografie ukazují na proměnu archeologické lokality a ilustrují rozmanité nálezy či zajímavé situace. Rozlehlý satelitní snímek umístěný do lightboxu umožňuje zachytit rozlehlost území celé memfidské pyramidové nekropole, kde se Abúsír nachází a zároveň ukazuje na potenciál lokality pro další generace vědců. Tajemný prostor šachtových hrobek z prvního tisíciletí př. n. l. plných náboženských textů je ve výstavě prezentován pomocí filmové projekce, která diváka doslova vtáhne do tohoto magického prostředí“, sdělila Lucie Vendelová Jirásková, autorka výstavy.


Mezi Prahou a Káhirou. 100 let české egyptologie

Západočeské muzeum v Plzni, výstavní sál 1, Kopeckého sady 2, Plzeň
3. 12. 2021 – 6. 2. 2022, otevřeno úterý až neděle: 10.00 – 18. 00 hodin


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: