Foto: Pixabay

Zdražují či zlevňují byty a nemovitosti na prodej? Aktuální situace na trhu v Plzni

Plzeň je jedním z největších měst v České republice, které nabízí vysokou životní úroveň a kvalitu života. Ať už hledáte byt k pronájmu nebo k prodeji, je důležité sledovat aktuální situaci na trhu nemovitostí. V tomto článku se zaměříme na otázku, zda aktuálně v Plzni zdražují, nebo zlevňují byty a nemovitosti na prodej.

Ceny nemovitostí v Plzni: trend a důvody

Podle aktuálních údajů na portálu Realitymix dochází v Plzni k mírnému zdražování bytů a nemovitostí na prodej. Důvodem tohoto zdražování jsou následující faktory:

  1. Rostoucí poptávka po bydlení: Plzeň je hospodářsky silným regionem, který přitahuje stále více lidí. To zvyšuje poptávku po bydlení, což vede k růstu cen nemovitostí.
  2. Nízká nabídka nových bytů: V posledních letech se v Plzni nerealizovalo dostatek nových bytových projektů, což omezuje nabídku dostupných nemovitostí na trhu a zvyšuje ceny.
  3. Nízké úrokové sazby: Nízké úrokové sazby umožňují lidem snazší financování nákupu nemovitostí, což zvyšuje poptávku a tím i ceny.

To, že cena nemovitostí roste, dokazuje i výpověď Petra Krauze, který se rozhodl postavit baráček nedaleko Plzně. „Na podzim v roce 2019 jsme se rozhodli pro stavbu rodinného domu. Protože v Plzni nebyl žádný rozumně dimenzovaný pozemek za cenu pod 5 000 Kč za m2, vydali jsme se do Dobřan – 12 km od Plzně. V tu dobu zde pozemky stály téměř polovinu. V roce 2022 i 2023 je situace taková, že se v naší lokalitě prodali dvě stavební zasíťované parcely za cenu přes 6 000 Kč za m2. Koupi pozemku jsme stihli včas, postavit domek pak minutu po dvanácté. Ale stihli. :)” Říká Petr, online marketér a zakladatel blogu Krauzovinacestach.cz.

Že ceny rostou dokládá i následující graf ze serveru realitymorava.cz.

Vývoj cen realit v Plzni
Zdroj: https://www.realitymorava.cz/mobile/statistiky/plzen-mesto?date_od=2020-05-01&date_do=2023-05-01

Jak se orientovat při výpočtu splátek hypotéky

Při nákupu nemovitosti je důležité mít přehled o tom, jaký bude mít nákup vliv na vaši finanční situaci. K tomu vám může pomoci splátková kalkulačka, která vám umožní rychle a jednoduše spočítat výši měsíčních splátek hypotékydobu splácení. Splátkovou kalkulačku naleznete na webu Financer.com, který vám také pomůže s výběrem hypotéky nebo půjčky.

Tipy pro nákup nemovitostí za příznivou cenu

Ačkoliv se ceny nemovitostí v Plzni zvyšují, stále je možné najít dobré nabídky za přijatelné ceny. Zde jsou některé tipy, jak uspět při nákupu nemovitosti:

  1. Sledujte trh pro nabídky: Pravidelně sledujte nabídky na realitních portálech, jako je Realitymix (https://www.realitymix.cz) nebo Sreality (https://www.sreality.cz), abyste si udrželi přehled o aktuálních cenách a nových nabídkách.
  2. Vyjednávejte: I když jsou ceny nemovitostí v Plzni na vzestupu, stále existuje prostor pro vyjednávání. Nebojte se navrhnout nižší cenu nebo požadovat další slevy či výhody.
  3. Zaměřte se na okrajové části města: Ceny nemovitostí bývají nižší v okrajových částech města než v centrálních lokalitách. Hledejte nemovitosti ve čtvrtích, které nejsou tak populární, ale stále nabízejí dobré dopravní spojení a občanskou vybavenost.
  4. Spolupracujte s realitním makléřem: Realitní makléř vám může pomoci najít vhodnou nemovitost za dobré ceny. Vyberte si ověřeného makléře s pozitivními referencemi a zkušenostmi na trhu v Plzni.

Závěr

Aktuální situace na trhu nemovitostí v Plzni naznačuje, že ceny bytů a nemovitostí na prodej mírně zdražují. Důvodem jsou faktory, jako je rostoucí poptávka po bydlení, nízká nabídka nových bytů a nízké úrokové sazby. Přesto je možné najít příznivé nabídky, pokud budete pravidelně sledovat trh, vyjednávat, hledat nemovitosti v okrajových částech města a spolupracovat s realitním makléřem.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: