Gilda Gray v roce 1920. Volné dílo.

Zlatá dvacátá léta. Bezstarostný životní styl plný hudby, alkoholu a krátkých sukní

Dekáda počínající rokem 1920 byla dobou relativní prosperity, během které došlo k hospodářskému oživení po 1. světové válce. Společně s nárůstem životní úrovně proběhla ve Spojených státech amerických i v Evropě emancipace žen. Ženy se snažily vyrovnat mužům, což vedlo mimo postupného zavedení volebního práva také k novým účesům, kdy byly v oblibě především krátké vlasy. Zároveň se do módy dostaly krátké sukně a podprsenky.

Nejen muži, ale také ženy si začaly navzdory americké prohibici libovat v alkoholu a v kouření cigaret. Dodatek ústavy o úplném zákazu alkoholu měl naprosto opačný efekt, než vláda zamýšlela. Zločinnost neklesla, ale naopak se několikanásobně zvýšila. Přibyl počet otrav, protože se lidé pokoušeli vyrábět vlastní destiláty a také pili prakticky cokoliv, o čem si mysleli, že by mohlo alkohol obsahovat. Díky prohibici zažívala mafie zlaté časy. Centrem zločinu se stalo Chicago, kde na pomyslný gangsterský trůn usedl dnes už téměř legendární Al Capone. Nakonec ho jeho „sláva“ dohnala až do Alcatrazu – věznice odkud není úniku. Po celých státech vznikaly tajné bary ve sklepích, v bytech, ale i v opuštěných fabrikách. Amerika nikdy neměla tolik alkoholiků jako za prohibice. Situace se zklidnila až v roce 1933, kdy byl ústavní dodatek o zákazu alkoholu zrušen.

30 let od smrti legendárního malíře Salvadora Dalího - autora obrazů plných fantazie a snů

Ve 20. letech se především mládež vyznačovala bezstarostným životním stylem, ke kterému patřil další zlozvyk, cigarety. Zapálená cigareta se také stala symbolem úspěchu a jakousi společenskou normou. Muži i ženy považovali za módní doplněk nejrůznější druhy špiček na cigarety a oblíbená byla i ozdobná pouzdra. Dopady kouření na zdraví tehdy nikdo neřešil.

Koncem 20. let se stal automobil běžnějším a dostupnějším zbožím. Celkově v této době rostl průmysl a výroba, klesla nezaměstnanost a rozvíjel se i filmový průmysl. První zvukový film Jazzový zpěvák z produkce Warner Bros. se dostal na plátna kin v roce 1927. Lidé v Americe a ve velké části Evropy si v této dekádě užívali bezstarostného života. Navštěvovali kina, divadla, poslouchali jazzovou hudbu a bavili se. Ze dvacátých let se stal fenomén, v jehož atmosféře se začala rodit moderní kinematografie i hudba.

Konec této éry představoval krach na newyorské burze, který předznamenal velkou hospodářskou krizi. Zároveň Německo vlastní vinou upadlo do hyperinflace, nezvládalo poválečné reparace a to vše postupně vedlo k dalšímu celosvětovému konfliktu, a to 2. světové válce. Uvolněnou atmosféru této dekády vystřídalo peklo. Zlatá dvacátá tak zůstala pouze ve vzpomínkách a v kultuře.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: