Zámek v roce 2019. Foto: Klub Ladislava Lábka

Zpívající právník Ivo Jahelka zahraje pro zámek Čečovice 

Klub Ladislava Lábka v Plzni, jenž je základní organizací Českého svazu ochránců památek, se již řadu let snaží opravit poničený zámek v Čečovicích na Domažlicku. Proto pořádá kulturní akce, jejichž výtěžek používá na jeho opravu. Jednou z nich je koncert folkového písničkáře Ivo Jahelky, který se bude konat v neděli 23. dubna v Plzni od 18 hod v M-klubu, Macháčkova 28. Vybrané peníze použije klub na spoluúčast v dotačních programech, které získal na rekonstrukci objektu.

„Akci pořádáme výjimečně v Plzni, doufáme, že snad přijdou zájemci nejen o samotný koncert Ivo Jahelky, ale i s tím záměrem, že tím podpoří i jednu památku. Výtěžek z koncertu použijeme jako spoluúčast k půlmilionové dotaci z Programu rozvoje venkova na obnovení štukové římsy a podlahy v nejkrásnější místnosti prvního patra zámku,“ uvedla Miroslava Šusová, místopředsedkyně klubu Ladislava Lábka. Doplnila, že na první letošní akci, kterou byl country bál ve Staňkově, se vybralo na opravu zámku 55 tisíc korun.

Zámek převzali nadšenci do vlastnictví v roce 1998, kdy na něj byl vydán demoliční výměr. Byl v zuboženém stavu, poškozený povětrnostními vlivy a požárem v roce 1990. Zámek se stále opravuje a ještě dlouho bude. Klub se snaží, aby žil, ale přivést jej k celkové rekonstrukci bude vyžadovat velké množství financí. „Naší snahou je učinit z obce známé kulturní, společenské a turisticky atraktivní centrum regionu a přilákat české i německé zájemce o památky a kulturní akce,“ dodala Miroslava  Šusová.

Rekonstrukci zámku podporuje Ministerstvo kultury ČR, Plzeňský kraj a MAS Radbuza. V roce 2015 klubu finančně pomohla i anglická nadace The Friends of Czech Heritage. Spolek by mohl získávat z dotací víc peněz, ale neměl by na povinnou spoluúčast. Nyní na ni získává finance jen díky návštěvníkům kulturních akcí. Pravidelně v srpnu klub pořádá Folk-country festival pro zámek Čečovice, letos to bude již 15. ročník. V barokní sýpce pořádá výstavy obrazů a fotografií, v červnu se zapojuje do kulturní akce Západočeské baroko. V unikátním gotickém kostele sv. Mikuláše v Čečovicích, jenž je národní kulturní památkou, pořádá benefiční koncerty, jejichž výtěžek jde na opravy zámku.

Zdroj: Klub Ladislava Lábka

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: