Planá. Foto: Plzenoviny.cz

Planá hlasuje pro 10 nápadů, které navrhli obyvatelé města

Projekt s názvem „Nápad pro Planou“ není jen příležitost pro plánské občany více se zapojit do rozhodování o využití části městského rozpočtu na vybavení veřejného prostoru, ale je i velmi významnou zpětnou vazbou pro vedení města.

„Naše město na podzim roku 2021 poprvé schválilo do městského rozpočtu částku 500 tisíc korun na tzv. participativní rozpočet, který je prezentován veřejnosti jako „Nápad pro Planou“. Tento „nápad“ je jednou z dalších možností, jak posílit komunikaci mezi radnicí a občany. To, co se za tyto prostředky ve městě bude realizovat, rozhodnou sami občané on-line hlasováním,“ říká starostka města Martina Němečková.

Nápadů se po listopadové uzávěrce sešlo 13. V prosinci probíhala komunikace s jejich autory. Návrhy, které nesplňovaly schválená pravidla, byly z hlasování vyřazeny.

Torzo kostela z Troškovy pohádky láká svojí tajemnou atmosférou

„Všechny nápady jsme představili a diskutovali o nich 12. ledna při setkání a jejich prezentaci v Kiněnekině. Zájemci se s nimi mohou seznámit na webu www.napadproplanou.cz. Některé byly potřeba upravit tak, aby je bylo možné realizovat. Všechny úpravy zástupci města vždy konzultovali s jejich navrhovateli. Výsledkem tohoto procesu je deset originálních nápadů, které jsou zařazeny do veřejného hlasování, při kterém o jejich realizaci rozhodnou právě samotní občané,“ dodává starostka.

Na výše uvedené webové adrese tak mohou občané Plané až do 13. března vybírat nápad k realizaci. U každého z nich je možnost dát kladný nebo záporný hlas. Každý má možnost využít až tři pozitivní hlasy a jeden negativní. Nemají-li zájemci přístup k internetu nebo neví jak na to a potřebují poradit či pomoci, mohou přijít hlasovat také do plánského infocentra-knihovny, nám. Svobody 56. Tam zaměstnankyně odboru kultury všem rády poradí a pomohou. S sebou je potřeba mít svůj mobilní telefon, bez toho hlasovat nelze.

K tomu, aby bylo hlasování platné, je zapotřebí minimální počet hlasujících, a to je v tomto případě minimálně 200 občanů. I návrh, který je poměrně úspěšný, ale získá více jak 25% negativních hlasů, nemůže být realizován, protože je dle pravidel příliš kontroverzní. Pokud vyhraje návrh, který má nižší rozpočet, postupuje k realizaci i další v pořadí, dokud není vyčerpána vyčleněná částka 500 tisíc korun.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: