Foto: ZČM

31. Hamernický den v Dobřívě přiblíží těžkou řemeslnou práci našich předků

V sobotu 18. května 2024 se bude konat 31. Hamernický den. Také tento ročník bude probíhat v areálu národní kulturní památky Vodní hamr Dobřív, pobočky Západočeského muzea v Plzni.

Dobřívský horní hamr je největší a nejvýznamnější památka svého druhu v ČR. Dnešní zděná budova byla postavena začátkem 19. století na místě starších dřevěných hamrů z let 1658 a 1701. Bohaté strojní vybavení pochází z 19. století. Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary. Po rozšíření modernější ocelářské technologie přešel hamr koncem 60. let 19. stol. na výrobu těžkého kovaného nářadí. Ve druhé polovině 20. století byla výroba v hamru i v huti pod ním zastavena. Prostor hamru se stal muzejní expozicí, která slouží jako doklad staré průmyslové výroby.

Hamernický den je oslavou řemeslné práce a je také setkáním všech, jenž mají co do činění se zpracováním kovů, jeho dobýváním či tavbou. Svoji dovednost zde v minulých letech předváděli nejen kováři, ale i pasíři, podkováři, zbrojíři, slévači, nožíři, dráteníci, z příbuzných oborů sekerníci, uhlíři, hutníci. Návštěvníci mohou na této akci s bohatým kulturním programem nahlédnout i pod ruce učňů kovářského řemesla, zapojených do soutěže zručnosti Dobřívský cvoček.

leták

To vše proběhne od 9 do 18 hodin. Slavnostní zahájení s představením hostů je plánováno na 12 hodin. Vstupné: 100 Kč plné, 80 Kč zlevněné, 250 Kč rodinné (2 dospělí + max. 3 děti). Z Rokycan a z Nezvěstic se do Dobříva můžete svézt historickým motorovým vláčkem Hamerník Expres.


31. Hamernický den na Vodním hamru Dobřív

sobota 18. května 2024, 9 – 18 hodin, Vodní hamr Dobřív


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: