Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock

5 mýtů o opalování, kterým možná stále věříte

Sluníčko poslední léta nabírá na síle. To letošní je toho jen důkazem, i v našich končinách už je místy stejně silné jako na jihu. Avšak často ani silné sluneční paprsky neodradí milovníky opalování od touhy po krásné snědé pokožce. Kolem opalování však panuje spousta mýtů. Věříte jim i vy?

1. České slunce mi neublíží

Poslední roky ukazují, že i to „české“ sluníčko má pořádnou sílu. Mnozí dermatologové, edukační články i obchody každoročně varují před nebezpečným vlivem UV záření na pokožku, mnozí přesto na ochranu příliš nedbají. A když už, opalovací krém si s sebou vezmou leda tak k moři. Slunce je ale jen jedno a jeho síla je stejná, ať už jste kdekoliv. Ano, i doma na zahradě.

2. Stačí se namazat jednou

Češi tak nějak nevěří na opalovací krémy nebo na ně věří jen selektivně v případě dovolené u moře. Když už si tedy pořídí kvalitní ochranu proti slunci, nanesou ji na pokožku pouze jednou a už nemyslí na to, že to určitě nestačí na ochranu po celý den. Zejména pokud se koupete, měli byste opalovací krém nanášet pokaždé, když vyjdete z vody. I když jen ležíte doma na zahradě, měli byste ochranu aplikovat opakovaně. Tělo jednoduše namažete, ale co obličej? Vyzkoušejte ochranný sprej, který nastříkáte i na nalíčenou tvář.

3. Potřebujete základní opálení

Mnoho lidí si myslí, že potřebují základní opálení, aby se pak vyhnuli nehezkým spáleninám od slunce. Proto se uchýlí k soláriím nebo používají samoopalovací krém. Samoopalovák je ještě ta lepší varianta, často totiž obsahuje ochranný faktor. Ovšem základní opálení opravdu nepotřebujete, opálení samo o sobě je totiž poškozením kůže, a i když má pokožka nádherný snědý odstín, ve skutečnosti se jen snaží chránit samu sebe.

4. Opalování je bezpečné

V předchozím bodě jsme zmínili, že pokožka po pobytu na slunci tmavne, je znakem toho, že se snaží bránit. Pobyt na slunci, zejména pak ten bez jakékoliv ochrany pokožky, může způsobit i závažné kožní onemocnění. Nejde jen o spáleniny, opalování zvyšuje riziko vzniku nebezpečného melanomu, způsobuje rychlejší stárnutí kůže i její hrubnutí. V podstatě jakékoliv opalování je nebezpečné, proto byste se vždy měli chránit krémem na opalování a poté pokožce dodat výživu, hydrataci a zklidnit ji krémem po opalování.

5. Opalovací krém je nezdravý

Je dobré být opatrný při používání jakékoliv kosmetiky, ovšem nesmí se to přehánět. Opalovací krémy určitě nejsou pro vaše zdraví nebezpečné, právě naopak, poskytují kůži ochranu. A pokud vás děsí látky obsažené v těchto krémech, vězte, že jejich množství není v žádném případě takové, aby vás ohrozilo. Pokud se ale stále obáváte, zvolte minerální opalovací krém, který zůstává na pokožce a nevstřebává se do ní.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: