Zdroj obrázku: Footshop.cz

Asics: obuv a sportovní oblečení od proslulé značky

Japonská společnost Asics působí na trhu již od roku 1949. Tohoto roku byla založena ve městě Kóbe – tehdy ještě pod názvem Onitsuka Co. Ltd. Teprve roku 1977 vznikla značka Asics. Zakladatelem značky je Kihachiro Onitsuka (odtud také původní název společnosti). V době svého vzniku měla společnost pouhé čtyři zaměstnance a disponovala kapitálem 300 000 jenů.

Původ nového názvu

Pan Onitsuka měl přítele, který se jmenoval Kohei Hori. Seznámili se ve válce, později začal pan Hori působit jako ředitel pro zdraví a tělesnou výchovu v organizaci Hyogo. Právě z jeho úst pan Onitsuka poprvé slyšel latinskou frázi „anima sana in corpore sano“, což v překladu znamená: „Ve zdravém těle zdravý duch.“ Tolik to na něj zapůsobilo, že se rozhodl na základě těchto slov změnit jméno své společnosti.

Výrobky společnosti

Už název společnosti napovídá, že se zřejmě bude jednat o výrobky, které podporují zdraví člověka. Nejedná se ale o farmaceutické výrobky, ale o sportovní potřeby. První Asics obuv vzniká v roce 1950 a jedná se o basketbalové boty. Právě tento typ obuvi se považoval za velmi náročný na výrobu, avšak pan Onitsuka se toho nezaleknul. První prototypy obuvi si zkoušel na profesionálních sportovcích, kteří mu pomohli odstranit nedostatky. Obuv zbavená všech chyb potom vyšla v roce 1950 jako kvalitní, profesionální basketbalová obuv.

Další vylepšení

Avšak ani tato obuv nebyla zcela bez chyb. A tak se její vylepšená verze dostala na trh o rok později. Vylepšena byla tím, že obsahovala přísavky podobné těm, které mají chobotnice na svých chapadlech. Umožňovala dynamický start běhu, otáčení, odrazy – což jsou všechno úkony, které profesionální hráč basketbalu potřebuje. I tento druh obuvi byl před svým vydáním vyzkoušen profesionálními hráči, aby se odstranily případné nedostatky.

Vývoj společnosti

Basketbalovými boty ale produkce společnosti nekončí. Pouští se také do výroby sportovního oblečení (původně zaměřeného na basketbal), následuje výroba halové obuvi a speciální obuvi pro maratónský běh. S použitím nylonu na sportovní obuv v roce 1954 rozšiřuje společnost své působení také na jiné sporty: golf či horolezectví, ale také wrestling. O 10 let později už společnost vyrábí profesionální obuv také pro gymnasty, fotbalisty, šermíře, volejbalisty – a všechny jsou přijímány s nadšením.

Současná obuv

V roce 2018 slaví zakladatel společnosti sté narozeniny. K této události byly vyrobeny speciální boty s motivem slunečnice, kterou sám Onitsuka namaloval. Do této řady spadají boty, jako je Gel-Quantum, Gel Mai, Onitsuka Tiger, stejně jako sportovní oblečení. Sportovní obuv značky Asics – ať už se jedná o řadu Gel Kayano, Gel Nimbus, Gel Lyte či Gel-Quantum – můžete najít v e-shopu Footshop za výhodné ceny.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: