Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Capgrasův syndrom učiní z vašich blízkých podvodné dvojníky

Představte si, že jdete po ulici. Najednou spatříte v davu lidí povědomý obličej. Je to vaše sestra? Ano, je to ona, skvělé! Půjdete na skleničku a poklábosíte. Počkat, nebo snad ne? Vypadá stejně, ale něco není v pořádku. Není to stejná osoba, nemůže být. Je to určitě podvodnice, dvojnice, která si na vaši sestru jen hraje. Capgrasův syndrom si s myslí člověka dokáže docela krutě zahrávat. Kde se bere a komu hrozí?

Co je Capgrasův syndrom?

Capgrasův syndrom je vzácné duševní onemocnění, při kterém postižený věří, že jeho blízcí lidé byli nahrazeni dvojníky a podvodníky. Jejich víra nejde v podstatě ničím zvrátit, natolik je pevná. Někdy se tyto iluze mohou týkat i domácích mazlíčků nebo neživých objektů. Syndrom byl pojmenován po lékaři, jež léčil pacienta s tímto onemocněním před více než sto lety.

Dříve se také věřilo, že tento syndrom má na svědomí agresivní chování, ale časem lékaři svůj názor pozměnili. Agresivita pacientů spíše souvisela s jinými nemocemi.

Syndrom chodící mrtvoly - děsivé onemocnění, při kterém lidé věří, že jsou mrtví

Kdo je k němu náchylný?

Protože je Capgrasův syndrom velmi vzácný, nelze jej snadno studovat. Většina z toho, co o něm odborníci vědí, pochází přímo ze zpráv od jednotlivých pacientů. Některé výzkumy ukazují, že k němu mohou být více náchylní lidé s již existujícími duševními onemocněními.

Například pacienti s neurodegenerativními chorobami, jako je demence nebo Alzheimer, mohou být více ohrožení. Dalšími rizikovými faktory jsou poruchy mozkových funkcí, mezi které patří Parkinsonova choroba či epilepsie, lidé po mrtvici nebo úrazu hlavy, případně pacienti se schizofrenií. Častěji se nemoc objevuje u lidí středního věku s anamnézou předchozích duševních onemocnění a zdá se, že náchylnější k němu jsou ženy.

Dobrý sluha, ale zlý pán. Nomofobie je fenoménem 21. století

Když se něco v mozku pokazí…

Ve chvíli, když spatříte někoho známého, centrální nervový systém zapojí své funkce a začne v podstatě skenovat obličej. Snaží se tak rozpoznat jeho rysy a zjistit, jestli jste se s tímto člověkem už setkali. Pokud je vše v pořádku, mozek si obličej zařadí a rozpozná jej. V případě, že pacient trpí Capgrasovým syndromem, má s největší pravděpodobností někde v nervovém systému přerušený tok informací zodpovědný za tuto funkci. Tím dochází ke vzácným projevům spojeným s nejistotou v rozpoznávání známých obličejů.

Léčba Capgrasova syndromu

Léčba závisí na aktuálním stavu pacienta. Může začít přeléčením duševní či fyzické nemoci, jež syndrom rozvinula. Důležitá je komunikace s nemocným a terapie, které by se měli zúčastnit také blízcí nemocného. Pomůže jim pochopit jeho situaci a pocity. Pomoci mohou také některá léčiva na demenci nebo antipsychotika, případně antidepresiva.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události, neobvyklé psychické poruchy, nové technologie nebo filmové události.


Tereza Netrvalová

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události, neobvyklé psychické poruchy, nové technologie nebo filmové události.

Tipy z kalendáře akcí: