Ilustrační foto.

Češky a potraty: Vloni jich bylo nejméně za 65 let

Zájem o přerušení těhotenství sice nikdy zcela neopadne, ale evidentně výrazně klesá. Vyplynulo to z dat Českého statistického úřadu, který v roce 2022 evidoval „jen“ 27 500 potratů. Na první pohled nejde o zanedbatelné číslo – ale oproti minulosti představuje skokový pokles. Podle lékařů se do statistik promítly změna přístupu i nové trendy.

Ještě na přelomu tisíciletí byl počet potratů mnohem vyšší. Umělé přerušení těhotenství ročně využilo i více než 47 tisíc žen. Podle dat ČSÚ však potratovost dlouhodobě klesá a v loňském roce dokonce dosáhla historického minima za posledních 65 let.

Proč je o potraty menší zájem než v minulosti?

Co je skutečnou příčinou tak dramatického poklesu? Důvodů je několik. Podle odborníků současná generace rodičovství mnohem pečlivěji plánuje a odkládá do pozdějšího věku. Předseda Sdružení soukromých gynekologů Vladimír Dvořák si zároveň myslí, že se do statistik promítla i určitá změna sexuálního chování. Podle něj již populace neprovozuje tak často vaginální sex.

Ve skutečnosti je ovšem potratů podstatně více, než kolik se dostane do oficiálních statistik. I v těch jsou sice zahrnuty tzv. přirozené potraty, kterých bylo podle ČSÚ v roce 2022 téměř deset tisíc – ale spousta žen svůj samovolný potrat gynekologům vůbec neohlásí, protože o něm vůbec netuší (mají podobu silnější opoždění menstruace).

Jak se v ČR provádí potrat a kolik stojí?

Ženy si mohou zvolit ze dvou metod. Kromě běžného chirurgického přerušení těhotenství také interrupci pomocí potratové pilulky (mifepriston). Zhruba 8 % žen musí následně podstoupit i podtlakové odsání (chirurgický zákrok). Chemické přerušení těhotenství je možné do sedmého měsíce těhotenství.

Cena za potrat se odvíjí od zvolené metody a stupně těhotenství. Zdravotnická zařízení ji stanovují individuálně, obecně se však pohybuje od 3 do 7 tisíc korun.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: