Foto: Plzenoviny.cz

Čeští svatojakubští poutníci přijedou do Starého Plzence

Do Starého Plzence přijedou poslední víkend v březnu (30. a 31. 3.) na jarní putování čeští svatojakubští poutníci, kteří si už prošli legendární pouť do Santiaga de Compostela. Program dvoudenního putování pro ně připravil Občanský spolek Hůrka a Radyně, místní farnost a také nadšenci pro přírodu z blízkých Šťáhlav.

Kromě procházky parkem zámku Kozel, čeká poutníky zastavení ve dvou staroplzneckých kostelích, vystoupení na věž hradu Radyně a pouť po stezce „Stará Plzeň a kupci“. Lidé zde kráčí po nejstarších místech bohaté historie místa.  Poutníky z celých Čech bude doprovázet předsedkyně spolku Ultrea, který svatojakubské poutníky sdružuje. Olga Jankovcová k akci říká: „Nečekejte davy poutníků. Dnes jdou většinou sami  nebo v malých skupinkách. Ve Španělsku je to jiné. Tam se poutníci z celého světa slijí v jednu řeku. Máme po ruce statistiku z roku 2012. Do Santiaga de Compostela došlo v tom roce 192 500 poutníků, z toho 832 Čechů. Až uvidíte člověka, který má na batohu mušli, vězte, že má před sebou dalekou cestu. Je to člověk, který měl odvahu zavřít dveře svého domova a vydat se do neznáma. Jen on ví, proč chce kráčet Evropou a co hledá. Čím lehčí batoh, tím lehčí srdce i noha poutníka“.

„Stará Plzeň a kupci“- mapka, autor Pavel Kylberger, rok 2012
„Stará Plzeň a kupci“- mapka, autor Pavel Kylberger, rok 2012.

Camino de Santiago se stalo součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Hana Karnoldová, která program “ladí“, k tomu říká „Jsme rádi, že si svatojakubští  poutníci, kteří cítí touhu po očistě a obnově duchovního života, vybrali jako svůj cíl předvelikonoční poutě právě nás. S potěšením poutníkům ukážeme domov, o který jako spolek pečujeme. Pouť je cesta k určitému cíli a letos jsou to historické kořeny západních Čech a českého státu, stará kulturní krajina v údolí Úslavy, která lákala naše předky již před více než tisíci lety. Těšíme se na setkání se stejně naladěnými lidmi. Oni nám pomohou najít čas na zastavení se na cestě a obdivování drobností, které jinak bez povšimnutí míjíme“.

Jak uvádí jeden z účastníků „Nejsme turisté, lovící zážitky plné adrenalinu. Jsme poutníci. V dnešním světě je pouť možností vybočit z běžného, moderního, stále se zrychlujícího života, je také velkým impulsem. Nakonec zjistíte, že cesta je především o vás. Je to velká příležitost, během pouti totiž máte najednou dost času na přemýšlení, srovnat si hodnoty, zjistit kdo jste. Je čas na sny.“


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: