Foto: Do práce na kole 2020

Cyklojízda v Plzni upozorní nejen na Evropský týden mobility

Spolek Plzeň na kole zve všechny Plzeňany a Plzeňanky, kteří jezdí na kolech či koloběžkách, ať už běžných nebo elektro, na cyklojízdu v centru Plzně. Vyrážet se bude v úterý 22. září 2020 v 17 hodin od Andělíčka na náměstí Republiky na zhruba 5 km dlouhou trasu. Cílem akce, která probíhá v rámci Evropského týdne mobility a zářijové výzvy Do práce na kole, je upozornit na překážky, s nimiž se lidé na kolech v Plzni potýkají.

Cykloshromáždění a cyklojízda je především setkáním pro lidi, kteří si myslí, že kolo do města patří jako rovnoprávný dopravní prostředek. Bude to veselá a spořádaná akce,“ vysvětluje účel akce Daniel Soutner ze spolku Plzeň na kole, který se dlouhodobě věnuje zlepšování podmínek pro městskou cyklistiku. „Zváni jsou všichni, kdo po městě rádi jezdí na kole či koloběžce, nebo by jezdili, pokud by k tomu měli lepší podmínky. Na náměstí u Andělíčka vyšleme vzkaz vedení města a vůbec celému světu, že chceme lepší podmínky pro cyklodopravu v Plzni. Bude následovat dobrovolná vyjížďka, kdy nebudeme hlášeni jako průvod, ale pojedeme v běžném provozu po silnici či cyklostezkách každý sám za sebe, tzn. jeden za druhým (i když společně). Představíme také naše nové cargo (nákladní) kolo, které pojede jako první. Během jízdy bude nutné dodržovat všechna pravidla silničního provozu. Účast dětí je na zvážení rodičů. Celá trasa bude mít do pěti kilometrů,“ upozorňuje Soutner. „Konec akce plánujeme do nového centra cyklistiky Bikeheart s kavárnou ve Štruncových sadech, kde proběhne neformální afterpárty s hudebním doprovodem. K dispozici bude samozřejmě i občerstvení,“ uzavírá Soutner.

Polské dny v Plzni zvou na výstavy, filmy, literární besedy i hudbu

Zářijová výzva Do práce na kole se uskuteční od 14. do 27. září 2020 a je určena pro jednotlivé zaměstnance a zaměstnankyně z celé ČR (i ze zahraničí). Jejím cílem je přilákat k bezmotorovým cestám do práce co nejvíce lidí, kteří se snaží co nejpravidelněji jezdit do práce na kole, chodit pěšky, běhat nebo cvičit. Akce navazuje na tradiční květnovou kampaň, do které se letos i navzdory karanténím opatřením zapojilo na Plzeňsku 917 žen a mužů z desítek firem a organizací. Výzvu pořádá spolek AutoMat a v našem regionu koordinuje spolek Plzeň na kole. Více informací lze najít na www.dopracenakole.cz.

Již 19. ročník Evropského týdne mobility proběhne v tradičním termínu od 16. do 22. září. Akce se zapojením široké veřejnosti, obcí a měst napříč celou Evropou podporuje využívání veřejné dopravy, budování cyklostezek a zkvalitnění pěších zón tak, aby byla posílena udržitelnost dopravy, ochrana životního prostředí a zejména kvalita ovzduší ve městech. Letošním tématem je „Bezemisní mobilita pro všechny“.

Spolek Plzeň na kole od roku 2012 podporuje každodenní cyklodopravu, usiluje o kvalitnější a bezpečnější infrastrukturu pro městskou cyklistiku a propojuje městské cyklisty.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: