Válečné hrdiny připomenou vlčí máky i koncert v katedrále
Letos v listopadu připomíná odvahu bojovníků za svobodu sbírka ke Dni válečných veteránů, kterou zahájila plzeňská pobočka Paměti národa. Nezisková organizace Post Bellum nabízí k prodeji 140 000 vlčích máků na 1 400 místech v ČR, z toho 130 v Plzeňském kraji. V Plzni proběhne 11. listopadu benefiční koncert Plzeňské filharmonie v katedrále sv. Bartoloměje, jehož výtěžek podpoří sbírku Paměť národa na počest válečných veteránů.
Koncert pro hrdiny
Organizace Post Bellum ve spolupráci s Plzeňskou filharmonií pořádá při příležitosti Dne válečných veteránů výjimečný „Koncert pro hrdiny,“ který se uskuteční v pondělí 11. listopadu 2024 od 19 hodin v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni. Koncert pro hrdiny zahájí úvodní slova ředitele Post Bellum Mikuláše Kroupy a ředitelky Plzeňské filharmonie Lenky Kavalové. Po tomto úvodu zazní vojenská Večerka v podání trumpetisty Hudba Hradní stráže a Policie České republiky a modlitba za padlé vojáky z úst Tomáše Holuba, biskupa plzeňského.
Plzeňská filharmonie na závěr večera představí Requiem od francouzského skladatele Gabriela Faurého. Toto klidné a jemné dílo, plné naděje, symbolizuje smíření a úctu k padlým hrdinům. V katedrále sv. Bartoloměje vytvoří Requiem hluboký duchovní zážitek, který propojí hudbu, vzpomínku a vděk.
Pietní akt u makového pole
Oslavy Dne válečných veteránů v Plzni začnou v 9:00 pietním aktem u symbolického makového pole vedle Divadla Josefa Kajetána Tyla. Paměť národa zve veřejnost, aby si připnula květ vlčího máku a vzdala tak hold bojovníkům za svobodu. Pole vlčích máků nabídne prostor k tiché vzpomínce a uctění válečných veteránů.
Příběhy pohrdinů je třeba zachovat
Část výtěžku ze sbírky poputuje do Centra pomoci Paměti národa, které pomáhá válečným veteránům a dalším pamětníkům, kteří se často potýkají s obtížnými životními situacemi. „Mnozí hrdinové z války nebo komunistického odboje pociťují ostych vůči státním institucím, když potřebují pomoc, ale k nám mají důvěru, která vzniká při dokumentování jejich vzpomínek,“ vysvětluje ředitel Post Bellum, Mikuláš Kroupa. Druhá část výtěžku je určena na natáčení a dokumentaci příběhů hrdinů.
Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.