Foto: Martina Root, DJKT

Divadlo J. K. Tyla otevře novou sezónu premiérou Prodané nevěsty

Prodaná nevěsta, milovaná generacemi operních diváků, provázela český národ v dobách dobrých i zlých. Prodanou nevěstou se také otevíralo Nové divadlo v Plzni v roce 2014 a před dvěma lety byla opera uvedena ve velkolepém open air projektu na náměstí Republiky při příležitosti oslav výročí vzniku republiky. Je tedy příhodné, že po dlouhé pauze bude prvním představením právě nové nastudování této populární komické opery. Premiéra Prodané nevěsty v režii Tomáše Ondřeje Pilaře a s hudebním nastudováním Jiří Štrunce se odehraje 9. srpna 2020 ve 14.00 ve Velkém divadle. V hlavních rolích se představí držitelka Ceny Thálie za roli Mařenky Ivana Veberová a její kolega, plzeňský sólista Amir Khan.

Novou inscenaci Prodané nevěsty jsme sice připravovali za mimořádně neutěšených podmínek organizačních, časových i finančních, ale vložili jsme do ní celá svá srdce a doufáme, že ji diváci přijmou jako poděkování, že s námi i v těchto časech zůstali,“ komentuje přípravy inscenace režisér Tomáš Ondřej Pilař, který uchopil známou českou operní klasiku jako pozdrav tradicím a kráse lidových krojů plzeňského regionu. Hudební nastudování bylo svěřeno dirigentu Jiřímu Štruncovi, který se s Prodanou nevěstou setkává již počtvrté. „Zkoušení takového titulu, který patří v podstatě do stálého repertoáru, má své výhody, což je důvěrná znalost, ale i nevýhody, což je právě ta zmíněná důvěrná znalost,“ míní Jiří Štrunc a doplňuje: „Prodanou nevěstu mám ze všech Smetanových oper nejraději pro její radostnou hudbu, která stále žije vnitřním optimismem, živelnou radostí, ale také vzácným citem pro rovnováhu.“

prodaná nevěsta
Scéna z opery. Foto: Martina Root, DJKT

Do hlavních rolí byli obsazeni převážně plzeňští sólisté v čele s držitelkou Ceny Thálie za rok 2014 Ivanou Veberovou, která prestižní české ocenění získala právě za ztvárnění Mařenky. „Každé nastudování přináší něco nového, mně se tak nabízí možnost postavu Mařenky stále objevovat. Když se s rolí setkáváte znovu a znovu, a navíc v jiné režii, seznamujete se s postavou mnohem důvěrněji, ztotožňujete se s jejími různými polohami nálad, s její ženskou tvrdošíjností a něžnou láskou, můžete si s ní hrát a herecky i pěvecky si to užívat. Letošní Prodána nevěsta je už mé čtvrté nastudování, a když je všechna porovnám, musím přiznat, že pokaždé v nich byla moje Mařenka jiná. Roste a vyvíjí se se mnou, odráží se v ní mé jevištní i životní zkušenosti,“ říká Ivana Veberová. Jako Jeník se představí slovenský rodák Amir Khan, v dalších rolích se diváci mohou těšit mimo jiné na Dalibora Tolaše, Janu Foff Tetourovou, Janu Pioreckou, Tomáše Kořínka, Radku Sehnoutkovou, Jana Hnyka či Jana Ježka, dále pak na dospělý i dětský sbor a velký balet v energické choreografii Martina Šintáka.

Bedřich Smetana, významný český hudební skladatel, zkomponoval Prodanou nevěstu jako svou druhou operu. Její světová premiéra se uskutečnila v Prozatímním divadle 30. května 1866 a nikdy z repertoáru divadla nezmizela. Bylo odehráno více než 100 repríz, což v té době bylo zcela výjimečné. Než však Prodaná nevěsta dospěla k podobě, v jaké ji známe dnes, prošla několika významnými změnami. Výrazným mezníkem pro osud Smetanovy opery bylo její úspěšné uvedení ve Vídni v roce 1892, které otevřelo Prodané nevěstě i ostatním Smetanovým dílům dveře do zahraničí. Dodnes je Prodaná nevěsta stálici repertoáru českých divadel a trvalou součástí zlatého fondu světové opery.

Z důvodu vládních mimořádných opatření musí mít všichni diváci zakrytá ústa a nos.

Vstupenky můžete zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

Úvodní foto: Ivana Šaková, Ivana Veberová, Jevhen Šokalo, Dalibor Tolaš

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: