reklamní prostor
Ilustrační obrázek. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Během estrapády měl odsouzený v lepším případě jen vykloubená ramena a zpřetrhané vazy

O tom, že je historie lidstva utkána krvavými nitěmi, není pochyb. Samostatnou kapitolou naší temné minulosti je tortura, protože způsobů, kterými bylo možné dostat přiznání i z nevinného, se praktikoval bezpočet. V tomto ohledu byla vynalézavost skutečně velkolepá, což dokazují četné dochované záznamy o technikách práva útrpného. Jedním z krutých metod výslechu i popravování byla estrapáda.

reklamní prostor
reklamní prostor

Estrapáda měla několik variací. Všechny byly hrozné

Kdo zažil a hlavně přežil estrapádu, odnesl si nejen nehezký zážitek, na který se nedá zapomenout, ale zcela jistě i doživotní následky v důsledku krutého mučení. Přesto patřil mezi ty šťastnější, protože smrt během tohoto způsobu mučení byla zcela běžnou.

Podstatou estrapády je vytažení vyslýchaného do vzduchu pomocí provazu přivázaného za ruce, které jsou svázané za zády. Už tento úkon je bolestivý sám o sobě. Jakmile kat zatáhl za lano, odsouzenci se nohy odlepily od země a celé tělo v podstatě viselo jen na vykloubených ramenou. Zvedání doprovázel křik a nebylo výjimkou, že odsouzenec upadl do bezvědomí.

Židle pro štěkny. Trest nejen ženám, které si pouštěly pusu na špacír

reklamní prostor

Pokud se ale nedařilo z mučeného dostat cenné informace nebo přiznání, ještě se přitvrzovalo. Kat mohl k tělu přidávat závaží, aby byla bolest ještě silnější. Ti, kteří tato krutá muka přežili, často utrpěli nenapravitelné poškození vazů.

Existovaly však další variace. Odsouzenec byl vytažen do výšky, kterou nástroj dovoloval, a poté byl prudce svržen dolů, ale ne až na zem. Tento kontrolovaný pád oběti znamenal bolestivé trhnutí, jehož následkem byla těžká zranění v oblasti ramen nebo rovnou smrt.

V některých případech, zejména když bylo nutné, aby odsouzenec přežil, se svazovaly ruce dopředu a k nohám se připevňovalo závaží. Takto byl pravděpodobně vyslýchán italský renesanční myslitel Niccolò Machiavelli, autor známého spisu Vladař.

Fantazii kata a především vyslýchatele se meze nekladly, a tak někteří mučení mohli viset jen za jednu ruku, případně za jednu ruku a jednu nohu současně a tak podobně.

Když katem bylo zvíře. Ošklivé popravy jen pro silné nátury

Estrapáda v moderních dějinách

Estrapáda má pravděpodobně svůj původ v Itálii, ale ve středověku se rozšířila do velké části Evropy a na konci 17. století se používala i za oceánem během čarodějnických procesů v Salemu. Oficiálně ji dnes nikdo nepoužívá, ale existují mnohé důkazy o využití této metody v moderních dějinách.

Za druhé světové války ji používali nacisté během výslechů vězňů v koncentračním táboře Sachsenhausen. V Dachau bylo takto trestáno porušení řádu koncentračního tábora. Estrapádu také využívala severovietnamská armáda k mučení a vyslýchání amerických zajatců. Američané měli naopak takto vyslýchat irácké zajatce během konfliktu na Blízkém východě v roce 2003, přičemž jeden z podezřelých teroristů údajně po třiceti minutách mučení zemřel. Iráčané zase tímto způsobem trýznili bojovníky Islámského státu během bitvy o Mosul v roce 2017.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: