Foto: Industry open

Festival Industry Open o víkendu otevře i běžně nepřístupná místa

O víkendu 14. – 16. června se chystá premiérový ročník festivalu Industry Open. Jeho cílem je návštěvníkům ukázat technické památky na Plzeňsku a zároveň jim umožnit nahlédnout za brány místních firem, výrobních závodů a výzkumných center. Během tří dnů se na více než dvaceti místech uskuteční desítky komentovaných prohlídek, projížděk historickými vozy a dalších akcí. V programu nechybí ani výstavy či koncerty. Festivalová místa nenajdete pouze v Plzni, ale také v Nevřeni, Plasích, Chlumčanech nebo Stříbře. 

Do programu se komentovanými prohlídkami zapojila celá řada míst a firem. O vstupenky je poměrně veliký zájem. Například na projížďky kolejovým depem Českých drah nebo na komentované prohlídky spalovny, úpravny vody či výroby ve firmě Safran  a keramických závodech v Chlumčanech je již letos vyprodáno. Na řadu dalších míst je ale během festivalového víkendu pořád možné se dostat,“ uvádí Zuzana Koubíková, ředitelka organizace Plzeň – TURISMUS, která akci připravuje ve spolupráci s Plzeňským krajem a ostatními partnery.

Festival Sportu rozpohybuje park za OC Plzeň Plaza

Hned v pátek je možné se vydat na komentované prohlídky výzkumných center Západočeské univerzity, které ve svých laboratořích zájemcům ukáží nejmodernější přístroje i vědecké postupy. V pátek a v sobotu mohou zájemci využít také jedinečné příležitosti prohlédnout si laboratoře Výzkumného a zkušebního ústavu Plzeň. Pár volných míst zbývá i na prohlídky čističky odpadních vod v Jateční ulici, dronového centra SITMP či DEPO2015. 

Zatímco sobotní komentované vyjížďky historickým autobusem za historií těžby na severním Plzeňsku jsou již vyprodané, jízdenky na nedělní jízdy jsou pořád ještě v prodeji. V neděli dopoledne se mohou zájemci vydat na architektonickou procházku po historii průmyslových budov v Doudlevcích s Plzeňským architektonickým manuálem. V neposlední řadě pak organizátoři zvou na speciální festivalové prohlídky plzeňského pivovaru a na některou z řady prohlídek Loosovými interiéry, které se za zvýhodněnou cenu 50 korun konají po celý víkend.

Veškeré informace k programu je možné najít na webu www.industryopen.cz. Vstupenky je možné zakoupit v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky vedle radnice nebo prostřednictvím portálu Plzeňská vstupenka.

nevřeň
Kaolinový důl Nevřeň. Foto: Industry Open

Festivalová místa, na která nejsou třeba rezervace předem

Škoda Transportation

Areál jednoho z nejvýznamnějších následovníků původních škodových závodů se v sobotu 15. června po pěti letech otevře veřejnosti. Škoda Transportation připravila pestrý program, ve kterém si to své najde každý. K vidění budou nejmodernější tramvaje, vlaky a lokomotivy. Nebude chybět projížďka parním vlakem areálem Škodovky, soutěže a zábava pro děti. Po celý den můžete využít také zvýhodněné vstupné do Techmania Science Center.

120. narozeniny PMDP

Velkolepou narozeninovou oslavu 120 let veřejné dopravy v Plzni připravily Plzeňské městské dopravní podniky. Pro návštěvníky v sobotu 15. června otevřou depo na Karlově i vozovnu na Slovanech. Na obou místech vás čeká bohatý program, moderní i historické vozy a spousta dalších akcí. Těšit se můžete i na jízdy historickými vozy po celý víkend.

Po stopách těžby na Plzeňsku: Sterilní Hromnické jezírko je slabým roztokem kyseliny sírové

Kaolinový důl v Nevřeni

Necelých 15 kilometrů od Plzně se v obci Nevřeň nachází hlubinný kaolinový důl. Během festivalového víkendu se vůbec poprvé otevře návštěvníkům. V sobotu i v neděli je možné se vydat na komentované prohlídky. Vstupenky budou k dostání na místě. V Centru Caolinum Nevřeň bude připraven doprovodný program, díky kterému si můžete případné čekání na prohlídku zkrátit. Třeba koncertem, prohlídkou výstavy či místního infocentra, které se věnuje historii těžby kaolinu.

Hornický skanzen Stříbro

Pokud se vydáte v sobotu či v neděli do Stříbra, nebudete litovat. V místním hornickém skanzenu uvidíte důlní vozy, vrtací kladiva, hydraulický a mechanický výklopník nebo důlní nakladač. V replice štoly se dozvíte, jak se tato technika používá při těžbě. Vrcholem návštěvy je pak prohlídka 700 metrů dlouhého úseku královské dědičné štoly Prokop, návštěva kamenné galerie a projížďka důlním vláčkem. Čeká vás i další program. V kovářské a mincovní dílně si děti budou moci vyzkoušet středověká řemesla. Návštěvníkům bude také zpřístupněn kompletně vybavený bunkr válečného opevnění v těsné blízkosti areálu.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: