Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Finále Plzeň – z Plzně letos odletí o jednoho Zlatého ledňáčka více

I letos se západočeská metropole promění v město zaslíbené filmu. Od 19. do 24. dubna 2018 se zde bude konat už 31. ročník filmového festivalu Finále Plzeň. Milovníci kinematografie budou nadšeně listovat programem a vybírat mezi desítkami nových i zajímavých archivních snímků. Zároveň se jim naskytne příležitost potkat hvězdy filmového světa a tipovat, kdo z nich si z Plzně odveze hlavní ocenění Zlatého ledňáčka. Ucházet by se o něj chtělo celkem 112 zástupců filmové, dokumentární, televizní a internetové tvorby, kteří se přihlásili do pěti soutěžních kategorií. O Zlatého ledňáčka se budou letos nově ucházet i krátké studentské filmy do 40 minut.

Jednotlivé soutěžní kategorie patří celovečerním hraným, animovaným i dokumentárním filmům, televizní a internetové cyklické a necyklické tvorbě a nově i studentským filmům natočeným v uplynulém roce, jichž se přihlásilo dokonce nejvíce. „Finále Plzeň prezentovalo tvorbu studentů z českých a slovenských škol již v minulosti v rámci sekce U pramene. Tento rok jsme se rozhodli tuto sekci inovovat a povzbudit studenty v jejich tvorbě také cenou Zlatý ledňáček. Myslíme si, že studentská filmová díla úspěšně reprezentují českou a slovenskou tvorbu doma i ve světě, a proto si tito autoři zaslouží ocenění, které festival dává i již zavedeným tvůrcům,“ říká programový ředitel festivalu Finále Plzeň Peter Badač. Vítěze jednotlivých kategorií čeká nejen skleněná soška, ale i finanční či materiální odměna.

Filmový festival Finále Plzeň je v rámci republiky jedinečnou přehlídkou současné české a slovenské audiovizuální tvorby. „Unikátnost festivalu spočívá v šíři jeho záběru. Na Finále se tradičně setkává filmová, televizní i internetová tvorba. Návštěvníci mají možnost zhlédnout průřez aktuálními hranými a dokumentárními snímky, filmy i seriály, jejichž autory jsou renomovaní tvůrci, ale také současní studenti filmových škol sbírající zkušenosti. Je to akce s jedinečnou rodinnou atmosférou a zároveň s profesionálním zázemím, kde se můžete na každém kroku osobně setkat s velkými hvězdami,“ dodává ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová.

Kromě soutěžních snímků jsou opět připraveny zajímavé nesoutěžní sekce, mezi nimiž nechybí ani oblíbené archivní filmy. „Letos archivní sekci věnujeme dvěma významným výročím – 100 letům od založení republiky a zároveň narození Miroslava Horníčka. Jak je ale na Finále zvykem, diváci se dočkají skutečných lahůdek, které nejsou jinak běžně k vidění,“ nastiňuje ředitelka festivalu.

Mimo hlavního festivalového centra v Měšťanské besedě se bude festival odehrávat již tradičně i v prostorách DEPO2015 nebo Papírny. Pro speciální projekce organizátoři vybrali i další zajímavá místa, o nichž se diváci včas dozvědí. Připravuje se také promítání pod širým nebem a bohatý doprovodný program.

Od roku 2016 je organizátorem festivalu společnost Film Servis Plzeň s.r.o., ředitelkou Finále Plzeň je Eva Veruňková Košařová, programovým ředitelem Peter Badač.

Počet přihlášených děl v jednotlivých kategoriích 

• Celovečerní filmy 26
• Dokumenty 27
• Studentské filmy 36
• Televizní a internetová necyklická tvorba 5
• Televizní a internetová cyklická tvorba 18

Kompletní program bude brzy zveřejněn. Více o fesivalu na www.festivalfinale.cz.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: