Grafika: Dana Vondášková

Historii a současnost městské části Plzeň – Nová Hospoda přibližuje unikátní knižní novinka

Hledáte vhodný vánoční dárek pro své blízké? Pak by jím mohla být unikátní knižní novinka o Nové Hospodě, která v dárkové reprezentativní úpravě přináší historická fakta i nově zveřejněné údaje o životě a dění obce, založené v 17. století na panství rodu Vrtbů, jíž současné jméno dal proslulý zájezdní hostinec.

Publikace se věnuje historii sahající až do doby bronzové, z níž se na území Nové Hospody dochovalo významné mohylové pohřebiště. Novodobá epocha se věnuje osadě a jejímu pozdějšímu rozšiřování a osidlování rodinami horníků a dělníků ze Škodovky. Seznamuje s původními starobylými selskými rody a jejich životem v proměnách času. Nahlédneme do poslední zachované dřevěné chalupy s doškovou střechou, poznáme, za jakých okolností se budovala kaplička sv. Vavřince i jímavý osudový příběh, jež připomíná křížek v místě, kde k němu došlo. Jak prosperovalo lesní hospodářství na panském i městském území Nové Hospody, přibližují odborné příspěvky i ty z pera občanů Nové Hospody, kteří v lesích pracovali. Unikátní mapa panství Křimice z rodinné sbírky Vrtbů ukazuje mimo jiné jejich rozlohu.

Nová kuchařka ukazuje Tachovsko prostřednictvím chutí, vůní a vzpomínek

Z podrobné školní kroniky se dozvídáme nejen o poměrech v obci, proměnách výuky, ale zároveň o nelehkých časech válečných i těch budovatelských. Pestrý a čilý spolkový život oživuje odborný článek a příspěvek předsedy místní TJ Sokol, která si letos připomněla stoleté výročí. Prostor je věnován vzpomínkám starousedlíků, s nimiž se svěřují v rozhovorech, jako například nejstarší obyvatelka Nové Hospody, paní Libuše Videršperková, jež letos oslavila 95. narozeniny. Poznáme, jak se kdysi na vsi žilo, jak se slavili máje, masopust, dětský den a další svátky včetně slavných poutí v obci či blízkých Vejprnicích, pod jejichž správu Nová Hospoda náležela, uvedeny jsou rovněž významné osobnosti.

Články předních plzeňských odborníků spolu s příspěvky novohospodských občanů doprovází množství dobových fotografií, vzácné dokumenty, archiválie a jedinečné mapy, jež se podařilo získat ze soukromých i státních archivů. Doplňují je velkoformátové letecké snímky obce a jejího okolí. Úvodním slovem přispěl primátor města Plzně, Mgr. Martin Baxa. Populárně naučná kniha o Nové Hospodě je určena široké veřejnosti a všem milovníkům Plzně i její bohaté historie.

Zaniklá plzeňská čtvrť Cikánka padla popelem při drtivém náletu na konci 2. světové války

Za výhodnou vánoční cenu 250 Kč (běžná cena 299 Kč) ji můžete zakoupit denně v kiosku u paní Heleny Videršperkové, K lesu 5, Plzeň – Nová Hospoda (konečná linky č. 12 a 15 na Nové Hospodě), tel.: 723 831 175, e-mail: [email protected], nebo objednávkou pro zaslání poštou na e-mail: [email protected].

Více o knize zjistíte v našem starším článku Novodobou historií Nové Hospody.

Galerie:

Historie a současnost městské části Plzeň – Nová Hospoda
Kolektiv autorů, editor Dana Vondrášková, Starý most 2019, 144 s. formát A4


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Patří mezi autory plzeňského nakladatelství Starý most, kde jako editorka a spoluautorka vydala v roce 2019 populárně naučnou publikaci Historie a současnost městské části Plzeň-Nová Hospoda. Spolupracuje s časopisem Meduňka a publikuje na webovém Magazínu nejen pro seniory Asenior.cz.


Dana Vondrášková

Patří mezi autory plzeňského nakladatelství Starý most, kde jako editorka a spoluautorka vydala v roce 2019 populárně naučnou publikaci Historie a současnost městské části Plzeň-Nová Hospoda. Spolupracuje s časopisem Meduňka a publikuje na webovém Magazínu nejen pro seniory Asenior.cz.

Tipy z kalendáře akcí: