Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Jak chybujeme při vedení dokumentace BOZP?

Dokumentace BOZP je alfou a omegou řádně splněných podmínek týkajících se BOZP jako celku. Zákonná povinnost každého zaměstnavatele zajistit bezpečnost práce na pracovišti kromě zajištění dokumentace obsahuje ještě další položky, ale právě s tímto bodem je nejvíce potíž. A právě s ní kontrola BOZP má nejvíce problém. Pojďme si proto říct, jak konkrétně chybujeme při vedení tohoto dokumentu.

Řídíme se podle vzorové dokumentace

Zejména pokud se společnosti nebo zaměstnavatelé jako takoví rozhodnou nevyužít nabízených služeb jiných firem, které zajišťují poradenství v této oblasti, mají tendenci nakoupit si dokumentaci vzorovou. A pokud ji nakoupí, mají tendenci se podle ní řídit. Jenže tady dochází k problémům. To, co je totiž uvedeno ve vzoru, se nemusí nutně dotýkat i toho konkrétního zaměstnavatele a jeho práce. Bezpečnost práce se totiž liší v souvislosti s tím, v jakém odvětví se působí. Jiné věci budou platit na staveništi a jiné v obchodě nebo skladu.

Nakoupení vzorové dokumentace se tak jeví jako jedna z možných a nejjednodušších cest, ale pozor na to, aby nepřinesla spíše více potíží než užitku.

Dokumentace není aktuální

Pokud už dokumentaci vedete, zkontrolujte si, jestli ji také pravidelně aktualizujete. Protože pokud ne, dopouštíte se další chyby, na kterou byste při kontrole mohli velmi doplatit. I když jste ji vedli řádně, neznamená to, že zákon k ní stále stejně přistupuje. Naopak. Pravidelná kontrola úrovni rizikových pracovních podmínek a úrovně bezpečnosti a ochrany zdraví při práci celkově se může zákonem lišit. Zákony se mění, aktualizují, používané technologie ve firmách mohou procházet změnou, což jsou všechno věci, které mohou mít velký vliv na tuto dokumentaci.

Stejně tak mohlo dojít během let k odstranění nějakého rizika či naopak k objevení nového rizika. A to jsou věci, kvůli kterým je dokumentaci nutné aktualizovat.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: