Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Jak koupit bitcoin. Stručný průvodce pro úplné začátečníky

Existuje několik způsobů, jak koupit bitcoin, případně i jiné kryptoměny. Začátečníci však v problematice virtuálních měn často tápou a při jejich získávání dělají zbytečné chyby. V následujícím článku stručně shrneme možnosti, jak se dostat k bitcoinům a nastíníme výhody i možná rizika daných způsobů.

V současné době se do virtuálních měn dá investovat relativně rychle a snadno. Není k tomu potřeba ani obrovské množství financí či speciální technické vybavení. Na druhou stranu nesmíte být počítačový analfabet a základní orientaci ve světě financí byste také měli mít.

Obchodní platforma

Většina nováčků si představuje, že se nákupem virtuální měny u brokera okamžitě stane jejím vlastníkem. Tomu tak i je, ale má to jeden háček. Můžete totiž narazit na obchodníka, který má pouze CFD deriváty (produkt, který sleduje vývoj ceny kryptoměny). V takovém případě se nestanete vlastníkem bitcoinu, ale pouze derivátu, který obchodník využívá k takzvanému pákovému efektu. Jako kupec sice získáte CFD za zhruba polovinu tržní ceny, ale vzhledem k tomu, že je máte na účtu brokera, nemůžete s nimi provádět žádné finanční transakce mimo zpětný prodej na platformě makléře. Takové transakce využívají zkušení obchodníci, kteří se dokáží orientovat ve světě kryptoměn a jejich vývoji. Pro nováčka může být takový nákup i nebezpečný, protože účty CFD brokerů jsou častým cílem hackerů a existuje zde reálná možnost, že o veškeré vložené finance můžete přijít.

Lepším způsobem, jak si koupit bitcoin, je transakce u licencovaného obchodníka. Proces je to relativně jednoduchý. Otevřete si účet, ověříte svoji totožnost pomocí zákonného formuláře KYC (Know Your Client) a s bitcoiny můžete začít obchodovat či si je převedete do kryptopeněženky. To je aplikace nebo hardwarové zařízení, kde bude vaše virtuální měna v bezpečí před hackery a zároveň budete mít nad vašimi penězi plnou kontrolu.

Nákup bitcoinů u ověřeného obchodníka je vhodný především, pokud chcete virtuální peníze držet déle a neobchodovat s nimi. Velkou výhodou je minimální vklad jen něco okolo 1 000 Kč, na druhou stranu očekávejte oproti kryptoburzám vyšší poplatky za nákup.

Bitcoinmat

Ve větších městech můžete narazit na bitcoinmaty. V Plzni jsou k dispozici v obchodních centrech Plaza, Olympia, Rokycanská, ve vědeckotechnickém parku na Borských polích a na náměstí Republiky 202. Automaty slouží k nákupu a prodeji, k transakci potřebujete kryptopeněženku.

Velkou výhodou této operace je skutečnost, že bitcoin máte okamžitě ve vaší peněžence a také anonymita nákupu až do 990 euro. Nevýhodou je vysoký poplatek za transakci, který činí zhruba 3 % a dále pak paušální poplatek.

Kryptoburza

Mezinárodní kryptoburzy mají velmi nízké transakční poplatky. Zde je ovšem třeba zpozornit. Zaprvé jsou častým cílem hackerů a držet na nich zakoupené virtuální peníze není dobré řešení. Zadruhé bezhotovostní převody z i na kryptoburzy často české banky blokují. Kryptoburzy nejsou nijak regulované, přesto, pokud se rozhodnete pro transakci právě touto formou, opět musíte ověřit svoji totožnost pomocí zákonného formuláře KYC.

Směnárny

Pokud se nevěnujete obchodování s kryptoměnami ve velkém či s nimi začínáte, bezpečným nákupem je transakce přes směnárnu (třeba BitStock nebo Finex). Bitcoiny získáte jednoduše do vaší peněženky, opět ale, podobně jako u bitcoinmatu, počítejte s vyššími poplatky. Jedná se však o rozumnou volbu k získání prvních bitcoinů bez zbytečného riskování.

Těžba bitcoinů

Bitcoiny se těží. To je všeobecně známý fakt. Proces to není jednoduchý a pro laika v podstatě neproveditelný. V počátcích těžby bitcoinů (cca v letech 2008 – 2013) bylo ještě možné mince získat na domácích počítačích, avšak stále se rozšiřující síť těžařů vyžaduje více a více hardwaru. Navíc bitcoinů se v souvislosti s takzvaným halvingem dostává do oběhu stále méně. Aktuálně k těžbě potřebujete špičkovou grafickou kartu, rychlý procesor, kvalitní chlazení. K tomu si připočtěte vysoký účet za elektřinu a zjistíte, že se vám domácí těžba vůbec nevyplatí. Těžaři, kterých je stále méně, se tak soustředí v takzvaných farmách v zemích, kde je elektřina levná a bitcoiny posílají do světa prostřednictvím obchodních platforem.

Jestliže se rozhodnete vložit finance do virtuální měny, studujte tuto problematiku hlouběji. Virtuální měny nemají žádné krytí a jejich hodnota kolísá v obrovském rozsahu. Proto nedoporučujeme do bitcoinů a dalších virtuálních měn vkládat peníze, které nemáte navíc. Nemusí se to vyplatit. V neposlední řadě je nutné připomenout, že zisk z prodeje kryptoměn podléhá dani.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Tipy z kalendáře akcí: