Duke Ellington Big Band. Foto: Hans Bernhard, CC BY-SA 3.0, Wikimedia

Jazz bez hranic uvede jazzovou mši

Tradiční galakoncert Jazzu bez hranic je letos věnován Dukeu Ellingtonovi. V první polovině večera mu vzdají poctu dvě ikony českého jazzu, swingový zpěvák Jan Smigmator a klavírista Emil Viklický. Poté přijde na řadu unikátní Ellingtonův Sakrální koncert pro soprán, smíšený sbor a bigband připravený ve spolupráci s DJKT. Koncert Tribute to the Duke se uskuteční 14. listopadu v Novém divadle v Plzni.

Ellington se dostal k chrámové tvorbě až v pozdním věku, kdy byl požádán, aby vytvořil hudbu pro velkolepé turné, které zahrnovalo všechny významné katedrály v USA. Koncem 60. let dvacátého století tak postupně vznikly tři sakrální koncerty. Jak je však jazzmanům vlastní, díly koncertů se časem různě promíchaly a improvizovalo se i ve sborovém pojetí. Pro budoucí interprety tak bylo dost problematické se vůbec dopracovat k originálu. Naštěstí v roce 1993 známý big band leader Peder Pedersen a zakladatel slavného evropského sboru Tritonus John Hoybye vytvořili skvělou aranž, která zahrnuje to nejlepší ze všech tří koncertů. 

Právě ta ve Velkém divadle v produkci Jazzu bez hranic zazní. Sólový part zazpívá Petra Brabencová v doprovodu Komorního pěveckého sboru, jehož sbormistrem je Jaroslav Pleticha. Jazz bez hranic Big Band, sestavený přímo pro tuto příležitost z nejlepších českých jazzmanů,  řídí Dalibor Bárta.

Jazz bez hranic je celoroční plejáda akcí pro širokou veřejnost i studenty hudebních škol. Nabízí koncerty, workshopy, kurzy a další akce. Koná se s podporou města Plzně.


Program podzimní části Jazzu bez hranic

12.11., 19:00, Střelnice, Rokycany
Rokycanský swing band, Tremolo, North Big Band, Aneta and The Soul Uncles

14.11., 19:00, Nové divadlo, Plzeň
Galakoncert Jazzu bez hranic – Tribute to the Duke

1.12. (Buena Vista Club, bude upřesněno)
Večery s blues
20:00 Five River Blues Band
21:00 Ben Poole Band(GB/CZ)

14.12., 20:00, Dům hudby
Hlasoplet, adventní koncert

15.12., 19:00, Anděl Music Bar
Vánoční swingová tančírna s Letenským dixielandem


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: