Foto: Archiv Plzenoviny.cz

Kde najdete dobové vojenské kempy během Slavností svobody (mapa)

Jedinečnou atmosféru dodávají Slavnostem svobody v Plzni vojenské dobové kempy. I letos jich na oslavy, jež se uskuteční od 3. do 6. května, vybudují příznivci vojenské historie a členové jednotlivých klubů vojenské historie ve městě několik. Kempy tento rok nabídnou i řadu novinek. Návštěvníci se mohou například těšit na tábor zaměřený na připomenutí slavné americké 2. pěší divize, kemp 16. obrněné divize a Československé samostatné obrněné brigády i atraktivní vojenský kemp Raiders s expozicí americké pěchoty.

Lokalita U Zvonu – tábor RAF

Letošní novinkou v prostoru U Zvonu bude ukázka tábora RAF, tedy britského královského letectva, jehož 100. výročí si v tomto roce připomínáme a v němž sloužilo 2402 Čechů a Slováků,“ přiblížil první náměstek primátora Martin Baxa.

Členové Klubu vojenské historie 276th Sqdn. (reenacted) RAF představí výstroj a vybavení letců. V táboře budou přítomny i ženy, příslušnice sboru Women’s Auxiliary Air Force (WAAF) angažující se od roku 1939 především v balení padáků, údržbě radarů a letadel nebo v obsluze telefonů a telegrafů. Kemp nabídne obvyklý postup vztyčování vlajky, pořadový výcvik a zazní tady rovněž písně v podání příslušnic WAAF. Pro zájemce je připravena hra s názvem „303“, která je tahovou strategií s jasným úkolem zabránit bombardování Londýna. 

Vojáci a civilisté v Křižíkových sadech

Lokalitu Křižíkových sadů a Proluky zaplní program projektu Plzeň 1945, který návštěvníkům Slavností svobody ukáže jako každý rok živý obraz amerického vojenského tábora a květnové ulice z roku 1945 s kvalitním a historicky věrným programem. Osazenstvo vojenského tábora bude připomínat příslušníky slavné americké 2. pěší divize a nebude chybět prezentace ženských pomocných sborů americké armády, na níž se podílí největší sběratelky a odbornice ze střední Evropy. V rámci České republiky jde o unikátní záležitost. Vojensko-historický program bude doplněn kulturním děním na venkovním pódiu s vystoupením zajímavých interpretů dobové hudby, módní přehlídkou, odbornou přehlídkou uniforem a vybavení několika armád a také promítáním dobových filmů či týdeníků. Organizátorem projektu je Klub vojenské historie Tommy & Yankee společně s partnerskými kluby vojenské historie, zájmovými spolky i jednotlivci. Program je věnován také školám, které kempy navštíví v pátek 4. května.

Vojenská technika a tábor za Plazou

V parku za obchodním centrem Plzeň Plaza rozloží Klub vojenské historie 16. obrněné divize vojenské kempy 16. obrněné divize a Československé samostatné obrněné brigády. Předvede život vojáků v táboře, těžkou a lehkou obrněnou techniku, dílenské automobily, tahače, podvalníky i přepravní techniku. K vidění tady bude replika dvoumístného letounu Piper Cub (L-4H), který byl stěžejním výcvikovým typem amerických leteckých sil. Za 2. světové války se na něm naučilo létat 80 procent tamních vojenských pilotů. Přezdívka Grasshopper, kobylka luční, vyjadřovala bojovou činnost za války, kdy tyto lehké stroje „přeskakovaly“ z jedné louky na druhou při plnění spojovacích, pozorovacích a jiných úkolů. Součástí kempu bude akustická střelnice s ukázkami střeleb z dostupných pěchotních zbraní.

Současná americká armáda před Peklem

Vojenský kemp Raiders s expozicí americké pěchoty bude mít své stanoviště před kulturním domem Peklo. Ukáže tradiční současnou americkou armádu s detailním výkladem o výstroji, výzbroji a vybavení. V cvičném prostoru bude pro zájemce připravena oblíbená překážková dráha, která je součástí výcviku příslušníků americké armády. Překonat ji budou muset i dětští účastníci rodinné soutěže Nebeští jezdci v neděli 6. května.

 

VŠE O SLAVNOSTECH SVOBODY


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: