Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Krizový štáb Plzeňského kraje jednal letos poprvé. Řešila se především strategie očkování

Na včerejším jednání Krizového štábu Plzeňského kraje se projednávaly především informace o očkování v kraji a připravované strategii.

Jednání předcházela pravidelná pracovní schůzka hejtmanky Ilony Mauritzové, zástupců nemocnic a zdravotnického odboru. „Za velmi důležité považuji to, že jsme dnes řešili i očkovací strategii a snažili jsme se vytvořit základ pro možnost začít očkovat v našich nemocnicích od 7. ledna. Určili jsme i našeho koordinátora pro očkovací strategii, kterým je za náš kraj pan profesor Pazdiora. První vakcíny dorazily do Fakultní nemocnice a tam se začalo očkovat již 31. prosince. Teď postupně začneme očkovat v našich nemocnicích a budou se přidávat další místa, kde vytvoříme vakcinační centra pro to, abychom mohli naočkovat co nejvíce lidí v našem kraji,“ dodala ke schůzce hejtmanka.

Na středu 6. ledna 2021 je naplánována schůzka pracovní skupiny, která bude řešit, jak konkrétně bude očkování v kraji probíhat, kde vzniknou očkovací centra a kolik jich bude, jakým způsobem bude zajištěna distribuce a další související podrobnosti, na kterých se stále intenzivně pracuje.

Plzeňský kraj oslovil všechna zařízení sociální péče v kraji, aby zjistil případný zájem o očkování mezi zaměstnanci a klienty. Zájem projevilo 3 500 lidí. Stejně tak byly osloveny nemocnice v kraji, kde by mělo zájem o očkování 2 300 osob z řad zaměstnanců a pacientů (FN Plzeň do tohoto počtu není zahrnuta).

Situace v  Plzeňském kraji

V kraji je od začátku epidemie potvrzeno 38 854 případů koronaviru a 440 úmrtí. V současné době byl zaznamenán nárůst pozitivních záchytů z provedených PCR testů, a to 37 %. Také se dá předpokládat, že v příštích dnech bude číslo narůstat. Zároveň byla prodloužena možnost antigenního testování pro veřejnost, a to do 15. ledna 2021.

Plzeňský kraj znovu zajistí péči o děti zaměstnanců vybraných profesí

Lůžkové kapacity

Doc. Jan Beneš z FN Plzeň uvedl, že v kraji je nyní hospitalizováno 317 osob, z toho 53 osob vyžaduje intenzivní péči, z nich je 42 v těžkém stavu. Hospitalizovaní jsou jak ve FN, tak v ostatních nemocnicích v Plzeňském kraji. Nemocnice v kraji navyšují kapacity standardních lůžek pro pacienty s covid-19, aby byly připraveny na nárůst hospitalizací. Na základě rozhodnutí ministra zdravotnictví z pátku minulého týdne byla zakázána elektivní operativa a nemocnice provádí jen akutní zákroky a pečují o pacienty s covid-19.

Zařízení sociální péče

V Domově pro seniory Vlčice byla do 15. ledna 2021 prodloužena pomoc Armády ČR. V tomto zařízení byl zaznamenán vysoký počet nakažených zaměstnanců i klientů. Druhým takovým zařízením byl Dům klidného stáří v Žinkovech, zde ale situaci zvládají vlastními silami.

Aktualizace počtu testovaných pedagogů

Na krizovém štábu byla upřesněna informace o počtu pedagogů, kteří se nechali testovat. V našem kraji to bylo 1 795 pedagogů a pedagogických pracovníků, přičemž pozitivních bylo 64 osob, což je cca 3,5 %.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: