Krvežíznivý sultán Moulay Ismail měl údajně více jak tisíc potomků
Marocký sultán Moulay Ismail ibn Sharif si vysloužil přízvisko „krvežíznivý“. Nebyla to ale jen krutost, kterou se tento vládce vepsal do dějin. Podle Guinnessovy knihy rekordů je údajně otcem více jak tisícovky dětí. Ačkoliv pro toto číslo neexistuje žádný přímý důkaz, jisté je, že jeho početný harém mu naskýtal možnost pro zplození opravdu velké armády potomků.
Krutý zabiják bez slitování
Ismail vládl mezi lety 1672 a 1727. Byl to první velký sultán marocké dynastie Alawitů, jež svůj původ odvozuje přímo od Mohameda, zakladatele islámu. Vláda tohoto krutého panovníka byla vůbec nejdelší v marocké historii. Na jejím konci ovládal Ismail celé Maroko, stála za ním silná armáda s více než 150 000 muži.
Z výčtu Ismailových nespočetných ohavností by se dala vytvořit encyklopedie krutosti. Jeho nemilosrdnost neměla hranic a lidé v jeho zemi byli mučeni za zdánlivé banality. Ve městě Fez údajně ihned na počátku své vlády vystavil čtyři stovky useknutých hlav svých nepřátel. Mělo jít o náčelníky kmenů, jenž nesouhlasili s vládou Alawitů. To byl ale jen začátek jeho 55 let dlouhého panování.
Odhady hovoří o tom, že Moulay Ismail během své vlády vlastnoručně zabil 30 000 lidí, to je v průměru téměř 550 nebožtíků za rok. Tvrdě trestal zejména každé podezření z cizoložství vůči němu. Měl několik manželek a stovky konkubín. Mnoho z nich bez důkazů o nevěře uškrtil nebo je umučil k smrti. Zabíjel i muže, kteří jen pohlédli na jednu z jeho manželek. Být v blízkosti sultána a jeho ženy, zkrátka znamenalo téměř jistou smrt.

Tisícinásobný otec
Francozský diplomat Dominique Busnote, který na počátku 18. století často cestoval do Maroka, uvádí, že sultán mohl mít v roce 1704 dokonce 1 171 dětí, které měl zplodit se čtyřmi manželkami a více než pěti stovkami konkubín. V té době bylo Ismailovi 57 let a vládl 32 let.
Jakkoliv se to zdá nepravděpodobné, vědcům z Vídeňské univerzity se v roce 2014 podařilo vypočítat, že toto číslo je možné, pokud by sultán měl sex v průměru 0,83 až 1,43krát denně a v ideálním případě by mu mohl stačit harém pouze s 65 až 110 ženami. Kompletní studie o možném potomstvu tohoto sultána byla publikována v časopise Plos One. Podle Busnotových záznamů mezi Ismailovými dětmi převažovali synové.
Moulay Ismail ibn Sharif zemřel 22. března 1727 na zánět dutiny břišní. Bylo mu 81 let. Za sebou nechal tisíce mrtvých, ale také obrovské potomstvo, jehož přesný počet, natož jména dětí, zřejmě neznal ani on sám.