Rozhledna Špičák. Foto: Ski&Bike Špičák

Od čtvrtka 15. června pojede lanovka na vrchol šumavského Špičáku každý den

Lanovka v největším horského areálu Plzeňského kraje – Ski&Bike Špičák, začne od čtvrtka 15. června přepravovat turisty i cyklisty na vrchol Špičáku k 26,5 metru vysoké rozhledně v každodenním provozu. Po šesti předchozích víkendech či květnových svátcích se tak středisko otevře veřejnosti v 92denní letní etapě, která potrvá do 15. září. Potom se provoz opět vrátí jen na víkendy a státní svátky. Jde o léta respektovaný úzus spojený s ochrannou zdejší přírody.

„Předchozí víkendy se dvěma květnovými svátky byly pro nás celkově návštěvnicky povedené. Převažovali zatím bikeři nad pěšími turisty, ale s blížícím se časem prázdnin se tento poměr velmi pravděpodobně otočí,“ hodnotí úvodních 14 dnů letního provozu Jan Kasík ze Ski&Bike Špičák. V areálu již aktuálně jsou a i na dále budou též žáci a studenti na letních školních kurzech. Středisko nabízí zhruba 60 ubytovacích míst ve svých turistických objektech.

Tip na výlet: Od Špičáckého sedla k Černému jezeru a Bílé strži

Půlka června je také každoročně dnem, kdy se pro pěší turisty (na kolech se po nich jezdit nesmí) otvírají naučné stezky vedoucí z vrcholu Špičáku na dvě nejvýznamnější ledovcová jezera – Černé a Čertovo. Obě jsou opatřeny edukačními panely. K Černému vede cca 4 km dlouhý výšlap přes Rozvodí (jedno z hlavních evropských rozvodí) po Datlíkově stezce. K Čertovu pak turisty zhruba po stejně dlouhé trati dovede Zajícova stezka.

„Letos poprvé je možné do těchto turistických okruhů zapojit novou restauraci U Lanovky. Ideální je vyjet lanovkou na vrchol, prohlédnout si okolní panorama z rozhledny a vyrazit k jezerům. Na zpáteční cestě se pak zastavit v restauraci u dolní nástupní stanice nebo se vrátit na vrchol Špičáku a nechat se svézt lanovkou vlastně skoro až do kuchyně,“ nabízí jednu z možných variant pohodové letní turistiky Jan Kasík. Zmíněná restaurace U Lanovky i s venkovní terasou nabízí 250 míst a od 15.června do 15.září má též otevřeno každý den.

Na Pancíř za jedním z nejčistších ovzduší ve střední Evropě

Provozní doba lanové dráhy začíná v období 15. 6. – 15. 9. 2023 v 9 hodin a končí v 17 hodin. Každý pátek a sobotu pojede lanovka až do 18 hodin. Tento čas kopírují další služby nabízené v areálu. Půjčovna kol (50 kusů včetně elektrokol, což mohou využít i početnější skupiny) a dalšího vybavení, biková škola – Gravity academy nebo bikepark.

Ten letos spolu s dalšími 5 hlavními sjezdy nabízí i novou trasu. Dlouhá je zatím 1,5 km a vede z vrcholu Špičáku do zhruba poloviny tohoto kopce. S jejím dokončením se počítá příští rok. Byla pojmenována Good Year Line a má nejnižší modrou obtížnost. Po odbočce z ní na trať Easy Way tak i rodiny s dětmi pohodlně sjedou až k lanovce.

Zdroj: Ski&Bike Špičák

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: