Foto: Ledovec, z.s.

Ledovec oslavil 22. narozeniny a zve na letošní akce

Ledovec oslavil své 22. narozeniny. Malé rodinné uskupení, které se ve svém domě v Ledcích na severním Plzeňsku rozhodlo žít komunitní formou života s lidmi s duševním a mentálním handicapem, se během 22 let přerodilo ve vyhledávanou neziskovou organizaci v oblasti duševního zdraví v Plzeňském kraji. V současnosti zaměstnává přes sto lidí a své týmy stále rozšiřuje. Působí v Plzni, jejím okolí a v Klatovech.

V Ledovci jde především o zotavení, to znamená, že se snaží doprovázet lidi se zkušeností s duševním onemocněním tak, aby mohli žít spokojený, nadějeplný a přínosný život přes všechna omezení způsobená nemocí. Služby, které Ledovec nabízí jdou ruku v ruce s reformou psychiatrické péče, která má za cíl zlepšit podmínky péče o lidi s duševním onemocněním a otevřít nové cesty v systému péče o duševní zdraví.

Ledovec v současnosti provozuje dvě centra duševního zdraví – v Plzni a v Klatovech, v nichž pracují týmy složené ze sociálních pracovníků, psychiatrů, zdravotních sester, psychologů a peerů. Jsou tak schopni doprovázet lidi s vážnějšími či komplexními problémy. Kromě toho zde funguje ještě třetí tým, který se podobně věnuje lidem z okolí Plzně.

Západočeská univerzita zve na Den otevřených dveří. Uskuteční se 1. února

Ledovec dále poskytuje krizovou telefonickou pomoc, odborné sociální poradenství a služby podpory bydlení, tj. chráněné bydlení a Housing First. Housing First je ledoveckým nejmladším týmem, který funguje v rámci již druhého evropského projektu. Jeho cílem je řešení bezdomovectví komplexním a dlouhodobým způsobem na základě principu, který říká, že bydlení představuje základní potřebu, bez níž není možné se efektivně snažit o sociální integraci.

Ledovec založil také clubhouse CHRC, prostor pro vzdělávání, setkávání a volnočasové aktivity lidí se zkušeností s duševním onemocněním.

Na poli prevence a destigmatizace nabízí Ledovec programy pro mladé i pro širokou veřejnost, kromě toho také aktivizační program Pacirkus.

Ledovecké akce 2023

Jednou z největších akcí, kterou Ledovec pořádá každoročně v rámci celorepublikové destigmatizační kampaně, jsou Dny pro duševní zdraví v Plzni, kulturně-vzdělávací pásmo setkání odborníků a široké veřejnosti k tématům duševního zdraví, jejichž hlavním cílem je působit proti předsudkům ve společnosti vůči lidem s duševním onemocněním. Letos se budou konat od 9. do 13. října 2023 v Moving Station.

Nejbližší akcí Ledovce je tradiční Hromnicové svíčkování, v sobotu 28. ledna 2023 od 15 hodin na faře v Ledcích. Na programu bude vlastnoruční výroba hromniček, které bude možné nechat si na místě také požehnat.

V letošním roce bude Ledovec vyhlašovatelem 10. ročníku soutěže zaměstnavatelů v Plzeňském kraji, kteří ve své firmě zaměstnávají člověka se zdravotním znevýhodněním: Stejná šance – zaměstnavatel roku 2023. Během března a dubna bude probíhat sběr nominací a 31. května 2023 hodnotící komise slavnostně vyhlásí a ocení vítěze.

Zdroj: Ledovec, z.s.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: