Foto: Pixabay

Maka. Po staletí používané afrodiziakum s vlivem na hormonální rovnováhu, menopauzu a dalšími neobyčejnými zdravotními účinky

Maka, neboli řeřicha peruánská, má svůj původ v jihoamerických peruánských Andách. Tato zelenina roste v nadmořských výškách okolo 4000 metrů a náročné vysokohorské podmínky překvapivě dobře snáší.

Maka je součástí tradiční stravy domorodců a lze ji konzumovat čerstvou i vařenou. Nastrouhaná a usušená vydrží i několik let a už od pradávna je hojně používaná jako léčebný prostředek. Pro své afrodiziakální účinky a pozitivní vliv na plodnost se stala populární i mimo oblast Jižní Ameriky. U nás je snadno k sehnání v bylinných obchodech a lékárnách.

Maka prospívá jak ženskému, tak mužskému sexuálnímu zdraví. Tato rostlina dokáže normalizovat hormony testosteron, progesteron a estrogen, jejichž nerovnováha v dnešní době často způsobuje problémy s početím. Přestože neexistují oficiální výzkumy potvrzující její účinky, je tradičně v léčitelství používána při léčbě neplodnosti, různých sexuálních poruch a při nízkém libidu. Například u potíží s menopauzou se maka také výborně hodí, vyrovnává totiž hladinu estradiolu a folikostimulačního hormonu, díky čemuž dochází ke snížení návalů horka, projevů deprese a dalších přidružených problémů.

Minimalistická pilea. Štafetová královna podobná palačince, jejíž potomci putují i poštou

Účinky se obvykle dostaví až po několika týdnech. Ideální je očekávat výsledky po více jak šesti týdnech pravidelného užívání. To dnes není problém, protože maka se dá nejčastěji sehnat v podobě prášku nebo v kapslích. Zároveň se nemusíte bát maku uvařit jako kaši ve vodě nebo v mléce, i domorodí obyvatelé And ji většinou nejí syrovou. Za doporučenou denní dávku se považuje 1 000 až 3 000 mg maky.

Přes svůj obyčejný vzhled je maka neobyčejně odolnou a svými zdravotními účinky až zázračnou zeleninou. Ve své domovině tvoří nezanedbatelnou část potravy domorodých obyvatel, kde odolá i kamenité půdě a teplotám pod bodem mrazu.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: