Domenico Fetti - Spící dívka. Volné dílo

Může středověká metoda dvoufázového spánku fungovat i v současnosti?

Spánek je jednou z nejdůležitějších součástí našeho života. Přece jen až třetinu svého života prospíme. Při průměrné životnosti to vychází minimálně na 26 let. Jen 7 let z toho strávíme tím, že se snažíme usnout. Proč je pro náš organismus spánek tak důležitý?

Víme, že během spánku se ukládají informace vstřebané během dne. Rovněž je známý fakt, že dochází ke snížení tělesné aktivity, k regeneraci a celkové inhibici lidského organismu. Spánková deprivace může vést k závažným psychickým problémům a není-li léčena může být dokonce i příčinou smrti. O spánku toho však stále víme neuvěřitelně málo. Nerozumíme roli snů, nechápeme zcela povahu REM spánku. Čemu ale rozumíme je to, jak spánkový režim optimalizovat, abychom spali co nejlépe a daných sedm let usínání si o rok, nebo o dva zkrátili. Klíč k tomu se může skrývat v historii a v tom, jak spali lidé dříve.

Dvoufázový spánek jako součást běžného života ve středověku

Ve středověku byl spánek dvoufázový proces. První fáze se nazývala prostě první spánek a druhá fáze byla známa jako druhý spánek. První spánek začal při setmění a skončil někdy kolem půlnoci. Lidé se následně vzbudili a byli jednu až dvě hodiny aktivní. Povídali si, jedli, či se milovali a následně opět zalehli ke spánku. Tato půlnoční hodina byla velmi důležitá pro vzájemnou socializaci a byla něčím, s čím středověký člověk počítal. Lidé v ní byli často velmi produktivní. Druhý spánek následně končil východem slunce.

Spodní prádlo napříč historií. Běžné rozhodně nebylo

Metodě dvoufázového spánku se před lety dostalo na internetu velké pozornosti. Důvodem byl fakt, že důsledkem hektického života moderního člověka má mnoho z nás se spánkem problémy. Spíme málo, špatně a krátce. Dvoufázový spánek představoval alternativní cestu, která nabízela možnost se těchto mnohých problémů zbavit.

Dvoufázový spánek v současnosti?

V praxi to vypadá tak, že si lehnete zhruba kolem osmé hodiny, ve dvanáct se probudíte, jste dvě hodiny aktivní, například si čtete, či se věnujete nějaké produktivní činnosti a další čtyři hodiny opět spíte. Problém dvoufázového spánku tkví v tom, že pokud chcete konzistentně chodit spát se setměním, jako to dělali ve středověku, dříve nebo později narazíte. V zimních měsících budete nuceni chodit spát již v odpoledních hodinách a namísto zvýšení produktivity vám ji bude tento cyklus snižovat.

Franciszek Żmurko - Spící dáma
Franciszek Żmurko – Spící dáma. Volné dílo

Možností je časově zakotvit, kdy chodíme spát každý den třeba kolem osmé hodiny. Jenže dříve nebo později se vám stane, že ty dvě půlnoční hodiny, kdy máme být aktivní neaktivně prospíme, promrháme zíráním do mobilu, či sledováním videí na YouTube. A když už se pustíte do nějaké produktivní činnosti, riskujete, že vám po ní nepůjde opět usnout.

Zkuste to jinak

Máte-li problém s nespavostí, můžete zkusit jinou cestu. Optimalizujte své prostředí. Zatemněte okna, abyste minimalizovali umělé osvětlení z ulice. Pořiďte si na každou noc kvalitní špunty do uší. V rámci minimalizace hluku si pusťte nějaký white noise, neboli bílý zvuk, kterého je plné YouTube. White noise je repetitivní neměnný zvuk, který po čase zcela přestanete vnímat, ale zaměstná vaše sluchové receptory natolik, že nebudete slyšet nic jiného. Využívá se při hlubokých meditacích, rovněž prominentní roli hraje v psychologických experimentech v rámci senzorické deprivace a je spolehlivým uspávačem dětí. A stejně jako dítě uspí stejně spolehlivě i vás.

Tanec jako netradiční příčina smrti. Středověké taneční mánie kosily lidi po stovkách

Investujte do kvalitní matrace z paměťové pěny a pravidelně měňte své povlečení. A především zakotvěte svůj cirkadiální cyklus. Choďte spát ve stejný čas a ve stejný čas vstávejte. Pokud s tím máte problém, rozhodněte se pro konkrétní dobu, třeba šestou hodinu ranní a následně jednoduše vstaňte nehledě na to, jak dlouho jste zrovna spali. Nadopujte se kávou a přežijte den bez toho, abyste si dali toho vašeho poobědového šlofíka, nebo power-nap. Večer pak budete natolik unavení, že mile rádi zalehnete v předem stanovený čas.

Jak jsme řekli v úvodu článku, prospíme až jednu třetinu svého života. Nepodceňujme tak svůj spánek. Možná si říkáte, že jste schopni fungovat s minimem naspaných hodin. A to skutečně jste. Každý je. Ale výkonnost nevyspalého mozku je až o 25% nižší než toho plně odpočatého. Můžete tedy sice pracovat déle do noci, ale uděláte toho o poznání méně. Spánek je také klíčový pro regeneraci svalů a odbourávání tuků. Pokud chcete zhubnout, tím nejjednodušším, co můžete udělat, je dopřát si zdravý spánek a dostatečný přísun tekutin. Rázem budete hubnout až dvakrát tak rychle než někdo, kdo tyto dvě klíčové složky opomíjí. Vzpomeňte si na tyto informace dnes večer až půjdete spát. Zkuste svému tělu dopřát to, co potřebuje a ono se vám náležitě odmění. Zkuste se pro jednou dobře vyspat.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 



Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:
avatar
Jaroslav Bělohlávek

Jaroslavovo životní vášní je autorské psaní. Má za sebou dvě vydané publikace. Vystudoval filozofii a filmové vědy, ale nejraději píše o historii a sociologii.


Jaroslav Bělohlávek

Jaroslavovo životní vášní je autorské psaní. Má za sebou dvě vydané publikace. Vystudoval filozofii a filmové vědy, ale nejraději píše o historii a sociologii.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru