Foto: MMP

Na Dubové hoře v Liticích vznikla nová naučná stezka

Plzni přibyla nová naučná stezka na Dubové hoře v Liticích. Jedná se již o třináctou plzeňskou naučnou stezku. Na 1,6 kilometru dlouhé trase je osm zastavení s tabulemi a herními prvky určenými hlavně předškolákům a dětem prvního stupně základních škol. Město stála její realizace 265 tisíc korun včetně DPH.

Město Plzeň vlastní na 4100 hektarů lesních porostů, z toho 1859 hektarů lesů plní zvýšenou rekreační funkci. „Údržba městských lesů není levná záležitost a výši nákladů na ni mohou občané svým chováním významně ovlivnit. Budování naučných stezek v lesích a lesoparcích pomáhá vytvářet kladný vztah dospělých i dětí k prostředí kolem nás,“ vysvětlil primátor Pavel Šindelář a dodal: „Nová naučná stezka využívá herních prvků, které jsou zajímavé hlavně pro menší děti.“

V loňském roce Úsek lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně realizoval záměr nové naučné stezky na Dubové hoře v Liticích. „Zeleň ve městě je pro nás důležitá. Vztah k ní se vytváří již v mládí, proto jsme se zaměřili na menší děti, kterým chceme hravou formou představit les a život v něm,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule.

„Litice se v této části obce rozrůstají a bydlí tu hodně mladých rodin, které možnost procházky po nové naučné stezce jistě uvítají,“ dodala starostka Městského obvodu Plzeň 6-Litice Blanka Kantová. Pro ty, kteří k místu chtějí dojet autem, se doporučuje vůz zaparkovat například u hřbitova v Liticích.

Na tabulích naučné stezky si děti i dospělí mohou vyzkoušet, zda poznají stopy lesní zvěře nebo různé druhy stromů a dozví se z nich také, proč smrky schnou kvůli napadení kůrovcem. Na jednom zastavení mohou hledat ptáky přímo v koruně stromu, na jiném se dozví, kdo ve stromě bydlí. Na dřevěném pexesu pak mohou procvičit tvary stop zvěře, listů stromů či lesní zvířata.

Dubová hora
Foto: MMP

Trasa nové naučné stezky vede lesem a začíná u vyhlídky na Dubové hoře a končí na cestě vedoucí ke Kotkově chatě. Vede po zpevněných cestách a stezkách, po kterých projede i kočárek. Na trase stezky jsou dvě odpočinková místa s lavičkami. Na procházku s dětmi po stezce i s plněním úkolů na tabulích je nutné si vyhradit přibližně dvě hodiny. „Chcete-li stezku zaokrouhlit, po absolvování trasy naučné stezky Dubová hora se vraťte ke hřbitovu po trase Pomologické stezky. Ta vede za nově postavenými domky v souběhu s ulicí V Aleji až k začátku naučné stezky Dubová hora. Na její trase je i odpočívka s lavičkami a infotabulí, která je věnována starým odrůdám ovocných stromů. Je tu vysazeno 56 stromů, hlavně jabloní, ale také třešní a slivoní. Celý okruh má pak 2,4 kilometru,“ dodal Richard Havelka.

Zdroj: Magistrát města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: