Foto: Irena Štěrbová, DJKT

Nadčasové drama Drahomíra a její synové opět ve Velkém divadle

V sobotu 5. května 2018 bude mít premiéru nová činohra Drahomíra a její synové (Krvavé křtiny). Strhující drama Josefa Kajetána Tyla patří mezi českou divadelní klasiku, která dosahuje shakespearovských rozměrů. V hlavních rolích se představí Petr Konáš, Jan Maléř, Apolena Veldová a Monika Švábová.

Uvedením inscenace činohra DJKT pokračuje ve své výrazné dramaturgii, kdy se snaží věnovat aktuálním námětům. „Nasazením titulu Drahomíra a její synové se chceme nejen vyjádřit k tématům, která doslova tepou dnešní společností, ale taky připomenout dramatika, jehož jméno naše divadlo hrdě nese,“ vysvětluje šéfka činohry Natália Deáková. Dramaturg činohry DJKT Vladimír Čepek dodává: „Drahomíra a její synové je sice hra z úsvitu našich národních dějin, ale Tyl ji psal v roce 1849 jako reakci na konkrétní společenské a politické události tehdejší doby. A podle nás má i dnes co říct k otázkám svobody a demokracie, k rozporu idejí a praktické politiky. Zároveň je vždycky dobré vracet se k vlastním dějinám.“

Josef Kajetán Tyl (1808–1856), dramatik, novinář, spisovatel a vlastenec, který neodmyslitelně patří k historii českého národa, bohužel 11. července 1856 v pouhých 48 letech v západočeské metropoli zemřel a je zde, na Mikulášském hřbitově, také pochován.

Režie se ujal Filip Nuckolls, bývalý umělecký šéf Činoherního studia v Ústí nad Labem, který v současnosti působí jako režisér na volné noze. „Když se řekne Tyl, hodně lidí si zřejmě představí něco hodně archaického, naivního až úsměvně patetického. My bychom chtěli ukázat Tyla jako nadčasového dramatika, který před téměř dvěma stoletími napsal neustále platnou hru, jak se český stát formoval v tvrdém boji a o rodině, která ustanovila středoevropský nezávislý územní celek skrz vlastní prolitou krev. Myslím, že to je i zajímavý vzkaz pro dnešní dobu: jakékoliv pořádné a jasné směřování se rodí v zápase a ten nutně vyžaduje pevný a zásadový postoj. U Shakespeara obdivujeme, jak dramatická situace střídá dramatickou situaci, Tylova Drahomíra je na tom úplně stejně, “objasňuje Filip Nuckolls.

Děj hry mapuje období českých dějin po smrti knížete Vratislava. Na knížecí stolec usedá Václav, později svatý Václav, patron České země, a země je pod záminkou šíření křesťanství ohrožována německým císařem. Ve složité situaci dochází nejen ke konfliktům politickým, ale i rodinným. Tyl ve svém romantickém pojetí historického dramatu zobrazuje prudké rozpory, jež se odvíjely v průběhu první poloviny 10. století a  vyvrcholily zavražděním knížete Václava v roce 935, a zároveň bravurně vystihuje psychologii ústředního čtyřúhelníku postav: bratrů Václava a Boleslava, jejich matky Drahomíry a babičky Ludmily. Klára Špičková, dramaturg činohry DJKT, dodává: „Sám Tyl se výslovně nestaví na jednu či druhou stranu sporu, na rozdíl od autora Kristiánovy legendy nám může předvést věrohodný konflikt, pravou „válku o trůny“. O tom, na čí straně je pravda, tak mohou ve svém srdci rozhodovat sami diváci.“

Vstupenky můžete zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňskávstupenka.

drahomíra a její synové
Apolena Veldová. Foto: Irena Štěrbová

Inscenátoři a obsazení:

Režie Filip Nuckolls
Dramaturgie Klára Špičková, Vladimír Čepek
Scéna Lukáš Kuchinka
Kostýmy Jan C. Löbl
Hudba Ondřej Švandrlík
Inspice Martin Chmelař
Nápověda Jiřina Škoulová

Drahomíra, vdova po knížeti Vratislavovi Apolena Veldová
Václav, kníže český Petr Konáš
Boleslav, jeho bratr Jan Maléř
Ludmila, jejich bába, vdova po knížeti Bořivojovi Monika Švábová
Světimíra, kněžna stodoranská, choť Boleslava Zuzana Ščerbová
Hněvsa, mocný lech Michal Štěrba
Popel, vladyka a zemský kmet Miloslav Krejsa
Chrastěj, kněz křesťanský a učitel Václavův Josef Nechutný
Česta, kněz pohanský Pavel Pavlovský
Velena, jeho vnučka Kateřina Coufalová
Tyra, zajatý Maďar a sluha Hněvsův Jan Nedbal
Podiven, Václavův důvěrník Marek Mikulášek
Jindřich I. Ptáčník, král německý Jaroslav Matějka
Sigibert – německý vyslanec Roman Slovák

Premiéra 5. května 2018 ve Velkém divadle.

Nejbližší reprízy 9., 23., 29. května a 6., 8. a 15. června 2018 ve Velkém divadle.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: