Foto: B. Mášek, DESOP Plzeň

Ochránci přírody radí: Nesbírejte mláďata zajíců, matka je neopustila

Letošní suchá zima bez srážek, plískanic a vodou nacucané půdy evidentně víc než kdykoliv jindy vyhovuje zejména mláďatům zajíců polních. Dříve lovný druh, který hojně obýval zejména zemědělskou krajinu, se vlivem špatného socialistického nakládání s krajinou a následnou chemizací a mechanizací, stále více uchyluje do měst.

Podle ochránců přírody ze Záchranné stanice živočichů v Plzni jsou v současné době zajíci doslova na každém kroku, dokonce i v jádru sadového okruhu v centru města.

„Jsou opravdu úplně všude a natáhli se do měst hlavně proto, že i přes veškeré ty lidi, psy a auta je to pro ně prostředí mnohem bezpečnější! Žijí tu s námi už několik desítek let, a tak je prosím nesbírejte, ‚nezachraňujte‘ a nikam z lokality neodnášejte,“ upozorňuje vedoucí záchranné stanice Karel Makoň a dodává: „Najdete-li venku malého zajíce, a to třeba i jeden den starého, nechte ho na lokalitě a nikam ho neodnášejte! Jediné co pro něj můžete udělat je to, že pokud ho najdete na chodníku, silnici či v místě kde je vidět, tak ho opatrně odchyťte a přesuňte o 10 až 20 metrů vedle do nejbližšího křoví či úkrytu tak, aby byl na bezpečnějším místě a maminka ho večer našla. Samozřejmě čím méně na něm zanecháte svého pachu tím lépe, ale v přepachovaném městě ani to, že se ho dotknete, není žádný problém.“

Matka mláďata nenechává napospas. Každý den s nimi mění stanoviště a večer se k nim vrací na krmení. Je to součást zaječí taktiky přežití.

Zdánlivě dobrý úmysl může mít pro malé zajíce zcela fatální následky a zcela opačný efekt. Odchovat mládě zajíce v zajetí s ohledem na jeho složité potravní potřeby tak, aby se plnohodnotně vrátil zpět do volné přírody, je téměř nemožné a většinou během několika týdnů uhyne.

Zdroj: DESOP Plzeň

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Tipy z kalendáře akcí:

Cookie Consent with Real Cookie Banner