Vizuál k akci.

Plzeň bude hostit první Panenkový festival

Zveme vás na první Panenkový festival v Plzni. O víkendu ve dnech 13. a 14. října se v Kulturním domě JAS v Plzni na Slovanech sejde kolem 40 sběratelů, kteří předvedou své unikátní sbírky. K vidění budou kromě panenek také kočárky a další zajímavosti. Akci doplní workshopy, hosté, soutěže a další zajímavosti.

Výstavu pořádá Jiřina Havlová z Plzně, která dnes vlastní jedinečnou sbírku historických panenek. Na začátku byla malá holka, která si v 80. letech hrála s panenkami a hra s nimi se již v tak mladém věku proměnila ve sběratelskou vášeň. V této době bylo v Československu k sehnání málo panenek, převážná část nabídky byly mluvící panenky Hamiro, a tak si Jiřina své kousky střežila jako poklad. V dětství slýchávala od své babičky o panenkách, které přežily okupaci, ale po řádění Rusů v Mladé Boleslavi zmizely a už nedoufala, že by mohla tyto hračky najít. To se povedlo v roce 1995, kdy její babička uklízela půdu a ztracené panenky „made in Czechoslovakia“ objevila. Takto se Jiřina dostala k prvním starým panenkám, které dodnes pro jejich krásu a historii obdivuje.

V roce 2006 jsem se rozhodla zkusit dát svůj poklad na ukázku dalším lidem a zjistila jsem krásný sdílený zájem. Proto jsem se začala zajímat o tyto nádherné skvosty a teď vím, že v tom nejsem sama a mohu tak dát štěstí a radosti i jiným,” líčí Jiřina své začátky s vystavováním. Dnes spravuje facebookovou skupinu Panenky sbírám pro radost, kde je více než 2800 nadšenců, kteří si vzájemně vyměňují informace i panenky.

Akce bude probíhat oba dny od 9 do 18 hodin. Vstupné je 80/40 Kč.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: