Terminál Šumavská. Foto: Plzenoviny.cz

Plzeň má nový autobusový terminál vedle vlakového nádraží – fotky a rozpis linek

Plzeň má nový moderní autobusový terminál, nechala jej vystavět hned vedle hlavního vlakového nádraží. Prvním cestujícím se otevře v neděli 9. prosince, tedy s celostátní změnou jízdních řádů. Na novostavbu za 150 milionů korun včetně DPH, jejímž zhotovitelem je EUROVIA CS a. s., se podařilo městu získat dotaci 100 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu a ze státního rozpočtu. Součástí terminálu jsou stání pro autobusy, zastřešené nástupiště, provozní objekt, odstavná plocha i eskalátory propojující terminál s podchodem vedoucím z hlavního nádraží.

„Plzeň byla jedním z mála velkých měst v České republice, v němž lidé museli při přestupech mezi autobusy a vlaky opravdu daleko. To jsme chtěli změnit, cílem bylo zvýšit komfort cestujících. Jsem přesvědčen, že se to skutečně podařilo, vzdálenost mezi oběma nádražími se zmenšila ze zhruba 3,5 kilometru na několik desítek metrů,“ řekl primátor města Plzně Martin Baxa.

Autobusové nádraží bylo postaveno na městském pozemku mezi ulicí Šumavská a kolejištěm železniční stanice Plzeň Hlavní nádraží. „Vlastní terminál se nachází v západní části, ve východní je odstavná plocha, která slouží rovněž jako obratiště pro trolejbusy Plzeňských městských dopravních podniků. Kapacita odbavovací části terminálu je při volném řazení deset stání pro autobusy. Odstavných stání je celkem devět, z toho jedno pro trolejbusy,“ přiblížil technický náměstek primátora Pavel Šindelář. Z východní části terminálu je možné použít schodiště či výtah do podchodu vedoucímu na východní část nástupišť Českých drah stanice Hlavní nádraží. Součástí jsou i čtyři stání ke krátkodobému parkování a dvě parkovací místa pro invalidy.

Podle náměstka primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Michala Vozobule nový terminál zefektivní organizaci veřejné dopravy v Plzni. „Hlavně se zlepší služby pro cestující, zkvalitní se a zrychlí přestupy mezi jednotlivými druhy veřejné dopravy, tedy rychlíky, osobními vlaky, autobusovou veřejnou linkovou dopravou a páteřními tramvajovými a trolejbusovými  linkami městské hromadné dopravy,“ uvedl. V blízkosti nového přestupního uzlu, který dostal název Terminál Hlavní nádraží, vedou dvě klíčové tramvajové linky a také většina trolejbusových linek. Terminál poslouží nejen Plzeňanům, ale i občanům celé plzeňské aglomerace, kteří do krajské metropole jezdí do školy či za prací.

„Na autobusový terminál budou nově zajíždět spoje páteřní autobusové linky od Tachova, spoje autobusových linek, které do Plzně přijíždí od Losiné, Starého Plzence, Chrástu, Zruče-Sence a Rokycan. O víkendu také spoje linek obsluhující severní Plzeňsko od Třemošné až po Kralovice a Kožlany. U výše zmíněných linek se od 9. prosince 2018 ruší zajíždění spojů na Centrální autobusové nádraží, respektive zajíždění do zastávek Habrová či Mikulášská na Slovanech,“ uvedl Petr Náhlík, zástupce ředitelky POVED – Plzeňského organizátora veřejné dopravy.

„Realizace celého projektu byla vzhledem k blízkosti hlavního vlakového nádraží, hustotě sítí, frekvence obyvatel a velmi krátkému termínu výstavby náročná na organizaci, dopravu a bezpečnost práce. Všem pracovníkům, kteří se na výstavbě podíleli, ať na straně dodavatelů či investorů, je třeba vyslovit velké poděkování a uznání za příkladnou spolupráci,“ řekl Jan Muzika, ředitel závodu Plzeň, EUROVIA CS.

Galerie:

Přehled linek, včetně rozmístění stanovišť:

1 LOSINÁ 450591 Blovice – Chlum – Plzeň
440606 Plzeň – Plánice
440666 Plzeň – Sušice – Kvilda
450551 Nebílovy – Chlum – Plzeň
433650 Sušice – Plánice – Plzeň
2 ZRUČ-SENEC 460010 Nadryby – Plzeň – Mokrouše – Starý Plzenec
440020 Plzeň – Hromnice – Liblín
3 STARÝ PLZENEC
LETKOV
440555 Plzeň – Rožmitál p. Třemšínem – Příbram
450582 Mladý Smolivec – Plzeň
460010 Nadryby – Plzeň – Mokrouše – Starý Plzenec
450170 Šťáhlavy – Starý Plzenec – Plzeň
CHRÁST
KYŠICE
EJPOVICE
470240 Liblín – Radnice – Plzeň
470320 Cheznovice – Rokycany – Plzeň
470560 Zbiroh – Rokycany – Plzeň
470230 Volduchy – Chrást – Plzeň
440290 Plzeň – Chrást
5 KOZOLUPY 490660 Tachov – Bor – Stříbro – Plzeň
440333 Plzeň – Tachov – Lesná, St. Knížecí Huť
6 KRALOVICE 440800 Plzeň – Kralovice – Čistá
7, 8, 9 VÝSTUPNÍ

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: