Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Plánovaná městská kompostárna má zpracovat až 5 tisíc tun bioodpadu ročně

Společnost Čistá Plzeň začne ještě letos stavět městskou kompostárnu vedle Čistírny odpadních vod na Doubravce. Na ploše 11 tisíc metrů čtverečních má být ročně zpracováno 5 tisíc tun bioodpadu.

„Jsme před vydáním stavebního povolení, projekční práce začaly už loni. Letos chceme zahájit výstavbu, předpokládáme, že kompostárnu dobudujeme v polovině příštího roku,“ informoval první náměstek primátora města Plzně Pavel Bosák, do jehož gesce mimo jiné spadá odpadové hospodářství.

„Náklady podle projektu jsou očekávány ve výši 38 milionů korun bez DPH, a to včetně sanace podloží a přeložky vodovodního řadu,“ dodal Bosák. Společnost Čistá Plzeň zároveň podává žádost o spolufinancování z dotačního titulu Státního fondu životního prostředí ve výši 40 procent nákladů.

U Boleveckého rybníka vznikne ještě letos nový stánek s molem

Kompostárna by mohla zpracovat 5 tisíc tun bioodpadu ročně, což odpovídá potřebám města. V Plzni je totiž dle statistik vyprodukováno mezi 3,7 až 4,1 tisíce tun bioodpadu.

Plocha areálu kompostárny, včetně plochy pro uskladnění technologických materiálů nutných pro výrobu kvalitního kompostu, se bude rozléhat na 11 tisících metrech čtverečních. Projekt je připraven tak, že v případě potřeby může být plocha rozšířena, technologie upravena a navýšeno množství zpracovávaného bioodpadu.

V kompostárně se bude zpracovávat bioodpad svezený z území města Plzně, a to prostřednictvím sběrných dvorů, kam ho obyvatelé mohou zdarma odkládat a dále prostřednictvím přistavovaných velkokapacitních kontejnerů v různých částech města. Odpad z hnědých nádob se kvůli velmi špatné jakosti zpracovávat nebude.

„Kompostovací proces vždy záleží na teple, vlhkosti a zvolené technologii. V případě plzeňské kompostárny by měl trvat třináct týdnů,“ informoval technický náměstek Čisté Plzně Jan Šneberk. „Naším cílem je produkovat certifikovaný kvalitní substrát s širokou možností využití,“ doplnil Jan Šneberk. Tento substrát z městské kompostárny si budou moci přímo na místě odebrat i obyvatelé Plzně. Cena je zatím v jednání.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.


Lucie Čechová

Plzeňačka, která se aktivnímu psaní věnuje od roku 2017, je hybnou silou několika magazínů. Myslí především na čtenáře a aktuální témata zpracovává do jednoduché a čtivé formy.

Tipy z kalendáře akcí: