Foto: Life of Emma, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Plzeň odmítá gigafactory, její dopad vyčíslila na 12 miliard korun

Plzeň dál odmítá výstavbu gigafactory, která má vzniknout na území letiště v Líních. Dopad, který by stavba na západočeskou metropoli měla, město vyčíslilo na 12 miliard korun. Zástupci Plzně už o dopadech informovali příslušné ministry Vlády ČR, která projekt společně se zástupci koncernu Volkswagen prosazuje. Současně předali vládě seznam nezbytných projektů, pokud by i přes nesouhlas města výstavbu prosadila.

„Pro nás dál platí, že gigafactory není projekt vhodný pro náš region. Je evidentní, že je nepřipravený a Vláda ČR ho chce prosadit na sílu. Ještě před pár týdny platilo, že se Volkswagen do konce března rozhodne, zda fabriku v Česku vůbec chce. Teď se z médií dozvídáme, že Volkswagen rozhodne v červnu. Příprava takto rozsáhlé investice salámovou metodou je pro nás nepřijatelná. Tím spíše chceme být připraveni na všechny možné scénáře, a proto jsme také analyzovali dopady gigafactory na naše město,“ uvedl primátor Roman Zarzycký. Dopad gigafactory na západočeskou metropoli představitelé Plzně vyčíslili na 12 miliard korun. Seznam kompenzačních opatření předali příslušným ministrům na jednání, které proběhlo ve středu 15. února přímo na Úřadu Vlády ČR v Praze.

„Naše stanovisko se nemění. Nadále prosazujeme, aby se záměr nerealizoval v Líních. Podle naší analýzy by byl dopad gigafactory do regionu zásadní a představoval by nutná kompenzační opatření v hodnotě zhruba dvanácti miliard korun. Významně by ovlivnil oblast infrastruktury a podstatně by zvýšil nároky na občanskou vybavenost a služby,“ upřesnil technický náměstek primátora Pavel Bosák.

Po stopách těžby na Plzeňsku: Hornictví ve Zbůchu

„Případný vznik gigafactory by přinesl vyšší zátěž na komunikace nejen v okolí, ale i uvnitř města a také nové požadavky na veřejnou dopravu. Nutné by například bylo vybudovat nové napojení Líní na Plzeň trasou pro dobíjecí trolejbusy i novou komunikaci z Valchy na Borská pole. Rovněž by se zvýšila potřeba již tak žádaných investic do zkapacitnění křižovatek ve městě, například U Makra, na Belánce nebo zkapacitnit propojení Slovan s Bory rozšířením komunikace v Samaritské ulici s mimoúrovňovým křížením přes železnici,“ přiblížil některé z potřebných investic náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar. Celkové náklady na dopravní projekty Plzeň odhadla na 3,96 miliardy korun.

Město vyčíslilo i náklady do vodohospodářské infrastruktury, a to na 1,31 miliardy korun. S výstavbou gigafactory by bylo nutné řešit i další aspekty, jako je ubytování pracovníků, kapacita škol a školek, posílení bezpečnosti i dostupnost lékařské péče. Musela by se postavit nová školka a škola, vybudovat zhruba 2000 bytů, zajistit zdravotní středisko, postavit novou služebnu městské policie a další. Plzeň se v kompenzacích zabývá také dopadem gigafactory na životní prostředí, zde odhadla náklady na 121,1 milionu korun. Dále vnímá nutnost investovat do rozvoje inovativních firem, podpory start-upů, aby se Plzeň rozvíjela jako město s přidanou hodnotou.

Rada města Plzně postupuje v souladu s rozhodnutím Zastupitelstva města Plzně, dle něhož má informovat Vládu ČR a veřejně proklamovat, že na základě aktuálních a dostupných informací Plzeň nesouhlasí se závěry usnesení vlády ze dne 19. října 2022 č. 879. Zároveň radní mají činit veškeré kroky k získání relevantních informací k projektu gigafactory.

Zdroj: Magistrát města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: