Foto: MMP

Plzeň oslaví 105. výročí vzniku Československa celodenním programem za symbolické vstupné i ohňostrojem

Plzeň si připomene 105. výročí vzniku samostatného Československa celodenním programem. V sobotu 28. října 2023 se do oslav zapojí na čtyři desítky kulturních nebo sportovních subjektů a rovněž významných firem, které otevřou své prostory zdarma nebo za symbolických 28 korun.

Návštěvníky nebo obyvatele města čekají prohlídky budov a zajímavých míst s průvodcem, exkurze, návštěvy zahrad, výstav, okružní jízdy historickými vozy veřejné dopravy, odpolední program na náměstí Republiky, komentované procházky nebo sportovní aktivity. Program večer vyvrcholí lampionovým Průvodem světel a ohňostrojem na náměstí Republiky.

Oprava tramvajové trati na Koterovské třídě začíná. Co čeká řidiče cestující mhd?

Otevře se například Luftova zahrada, Památník obětem zla v Hruškově meditační zahradě, ke vstupu zvou Měšťanská beseda, Velké a Nové divadlo, katedrála sv. Bartoloměje a některé Loosovy interiéry, připraveny budou komentované prohlídky radnice. Zájemci mohou navštívit i muzea, galerie, reprezentační prostory plzeňského pivovaru, zoo, DinoPark a oblíbenou experimentální stanici Techmania Science Center včetně 3D Planetária. Zapojí se také Krašovská Aktivity Centrum se skupinovým kardio cvičením nebo jumpingem.

Pestrou programovou nabídku nově doplňují prohlídky letos v únoru otevřeného moderního technologického parku TechTower, Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni, reprezentačních prostor Plzeňského Prazdroje nebo reaktorové haly Škody JS.

grafika

V areálu DEPO2015 se otevře gastronomická tržnice DEPO Street Food Market. Gastrozónu bude mít i náměstí Republiky, na němž odpoledne zazní písně v podání Spirituál kvartetu a pěveckého sboru Pilsen Voice. Své dlouhodobé aktivity předvedou na náměstí Republiky hravou formou skauti, sokolové, Paměť národa Plzeňský kraj a přes rok fungující charitativní projekt DEKApro Hospic svatého Lazara, který činností usiluje o finanční podporu mobilní hospicové služby.

Za pozornost stojí i stezka Šumné Bory aneb Od Semlerových k věznici, která zájemce provede čtvrtí Bory a představí tamější zajímavá místa, události i osobnosti. Součástí stezky je vědomostní soutěž pro děti, jejímž splněním získá účastník malou odměnu. Hrací kartu je možné si vyzvednout v informačním centru na náměstí Republiky 41 nebo v infocentru v Semlerově rezidenci na Klatovské 110. Komentované procházky věnované architektuře města s názvy Šumné Bory a Architektura Roudné: Paměť míst připravil spolek Pěstuj prostor a na prohlídku s průvodcem nazvanou To nejlepší z Plzně zve městská příspěvková společnost Plzeň –TURISMUS.

Luftova unikátní zahrada

„Řada místních samozřejmě jednotlivé památky i turisticky atraktivní místa v historickém centru zná. Často však jenom chodí kolem a málokdy se zajdou podívat dovnitř. Plzeňské oslavy vzniku republiky jsou skvělou příležitostí poznat Plzeň zblízka. Na komentovanou prohlídku radnice nebo Měšťanské besedy se běžně nedostanete. Také Loosovy interiéry v Domě Huga Semlera na Klatovské 19 a apartmánu Richarda Hirsche v Plachého 6 jsou přístupné pouze několikrát ročně,“ uvedla Zuzana Koubíková, ředitelka organizace Plzeň – TURISMUS, která prohlídky zajišťuje.

Celodenní oslavy zakončí vzpomínkové setkání na náměstí T. G. Masaryka a následně Průvod světel, který vyvrcholí tradičním ohňostrojem na náměstí Republiky. Ohňostroj letos bude takzvaně tichý neboli se sníženou hladinou hluku. Světelné efekty doplní hudba.

Kompletní program (pdf)

Zdroj: Magistrát města Plzně

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: