Foto z expedice. Zdroj: Expedice Z101

Po afrických stopách Hanzelky a Zikmunda v plzeňské zoo

Výstava nazvaná Napříč ostrovní Afrikou po stopách Expedice Z101 s podtitutem Výstava při příležitosti 75 let od 1. cesty Hanzelky a Zikmunda mapuje více než roční putování Tomáše Vaňourka a Lindy Piknerové, kteří se inspirovali výpravou cestovatelských legend Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky.  Expedice Z101 na své cestě pořídila množství fotografií, které si návštěvníci plzeňské zoo budou moci prohlédnout od 2. do 30. září v kapličce Meditteraneum.

Když se dva mladí komerční inženýři Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund potkali v Praze na vysoké škole, netušili, že se stanou symboly odvahy, pracovitosti a odhodlanosti pro následujících několik česko(slovenských) generací. Dva kluci opouštěli 22. dubna 1947 poválečné Československo v přesvědčení, že jejich cesta přes polovinu planety může napomoci prezentaci československých výrobků a zahraničnímu obchodu. Během cesty se z nich ale stali novináři, fotografové, dokumentaristé a cestovatelé, kteří svými reportážemi přinášeli svědectví o životě na vzdálených kontinentech. Odjížděli jako obchodníci a vraceli se jako objevitelé.

Zemřel plzeňský rodák Miroslav Zikmund

Expedice Z101 je jejich první cestou inspirována. Poprvé byla představena panu Miroslavu Zikmundovi 14. února 2020 při příležitosti jeho 101. narozenin v Klubu H+Z ve Zlíně. „V důsledku pandemie covid-19 byl její start, který byl původně plánován jako oslava 75. výročí odjezdu cestovatelských legend, odložen přesně o rok. Ten jsme strávili dalšími nekonečnými přípravami, během nichž jsme zjistili, že jedinou jistotou v našich plánech je neustálá nejistota,“ říká cestovatel, spisovatel a dnes už i fotograf Tomáš Vaňourek a dodává: „Za více než rok na cestě, tedy od dubna 2021 do června 2022, jsme projeli Tunisko, Egypt a Súdán, abychom se následně přesunuli do oblasti Indického oceánu a strávili několik měsíců v ostrovních rájích. Seychely, Mauricius, Rodrigues, Mayotte, Réunion i Komory jsou místa, kam Hanzelka se Zikmundem nikdy nezavítali, ale o návštěvě těchto míst celý život snili. Svědčí o tom název knihy Miroslava Zikmunda ´Modrý Mauricius… a přece Austrálie!´, kterou napsal již bez svého parťáka Jirky. My tato kouzelná místa projeli a pro návštěvníky Zoo Plzeň připravili sérii fotografií, které zachycují jejich jedinečnou přírodu v co možná nejautentičtější podobě.“ 

Cesta Expedice Z101 nekončí. Od podzimu 2022 pokračuje dál svým expedičním speciálem, nazvaným na památku Jiřího Hanzelky George, až do Kapského Města a pak zpět do Evropy. „Stále platí, že je co objevovat a dobrodružství a zážitky je možné najít doslova všude. Svět se totiž mění a my s ním. Je dobré si to nejen uvědomovat, ale také to dokumentovat,“ uzavírá Vaňourek.

Zaniklá plzeňská čtvrť Cikánka padla popelem při drtivém náletu na konci 2. světové války

Výstava Napříč ostrovní Afrikou po stopách Expedice Z101 bude zahájena vernisáží 2. září 2022 ve 14 hodin v kapličce Meditteraneum. Slavnostního zahájení se zúčastní oba cestovatelé a pozvaní zástupci plzeňské zoo.


Výstava potrvá do 30. září 2022, je pořádána Zoologickou a botanickou zahradou města Plzně spolu a Expedicí Z101. Financována je Plzeňským krajem. Nabídne několik velkoformátových fotografií zaměřených na přírodu.

Zdroje: Expedice Z101, Zoo Plzeň

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: