Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Přehled: Masopusty a zabijačky v Plzni 2024

Zimní taškařice provoněné zabijačkovými pochoutkami si v posledních letech nacházejí své místo i v západočeské metropoli. A to je dobře, na lidové tradice by se nemělo zapomínat. Přinášíme vám přehled vybraných akcí v Plzni spojených s masopusty a zabijačkami.

Sobota 3. února 2024 – Černický masopust

V sobotu 3. února od 10 do 18 hodin se mohou obyvatelé a návštěvníci Černic těšit na masopustní jarmark, ukázky řemesel na Selské návsi, zabijačkové speciality i na průvod maškar se zastávkami pro pobavení dětí i dospělých. K tanci i poslechu zahraje plzeňská kapela Sekvence. Více se dozvíte v tomto článku.


Sobota 3. února 2024 – Karneval otužilců na Boleváku

Druhý ročník akce nejen pro otužilce proběhne od 14 do 16 hodin. Kompletní program spojený s charitativní akcí a soutěží o nejlepší masku najdete tady.


Neděle 4. února 2024 – Zabijačkové hody na Borech

Hody proběhnou od 10 do 15 hodin ve vnitrobloku ulice Šimerova. Na místě bude harmonikář a od 13 hodin se můžete těšit na komentovanou ukázku bourání masa. Více informací najdete v tomto článku.


Sobota 10. února 2024 – Masopust na statku U Matoušů a Bolevecké návsi

Zhruba padesátičlenný masopustní průvod projde 10. února plzeňskou Boleveckou náves a připomene tak zdejší „bláznové dny“, které mají v Bolevci svou tradici. I když se počátkem minulého století vytratila, díky úsilí místních obyvatel a dobrovolných hasičů, Národního památkového ústavu a úřadu prvního plzeňského obvodu se ji podařilo v roce 2022 obnovit. Návštěvníci si pochutnají na zabijačkových dobrotách a čeká na ně také hudební vystoupení. Akce se uskuteční od 10 do 16 hodin. Další informace jsou k nalezení na facebooku.


Sobota 10. února 2024 – Masopustní zabijačka v Habrmannově parku

Masopustní průvod bude vycházet v deset hodin dopoledne z parku Potoční, odkud se vydá na Habrmannovo náměstí. Tam pak bude až do 17 hodin probíhat kulturní program. Zabijačkové speciality jsou samozřejmostí.


Sobota 10. února 2024 – Zabijačkové hody pro Slovany

Obvykle je Škoda sport park na Slovanech místem zasvěceným pohybu. V sobotu se ale tady chystají pravé zabijačkové hody se spoustou masových pochoutek. Akce potrvá od 11 do 15 hodin a slibuje voňavé a chutné zážitky pro celou rodinu. A po dobrém jídle vám nic nebrání v tom si třeba zabruslit na zdejším kluzišti.


Sobota 10. února 2024 – Masopust U Branky

Tradiční plzeňský masopust, jehož pořadatelem je lidový soubor Mladina. Průvod, který vyrazí od Branky v 16 hodin, je prologem Smetanovských dnů. Masky se nejprve vydají pro povolení masopust pořádat a poté vyrazí k řece Radbuze, kde slavnostně vhodí do řeky zapáleného Bakchuse.


Sobota 10. února 2024 – Masopust na Výsluní

I plzeňské Výsluní má svůj masopustní průvod. Ten se vydá na obchůzku v 10 hodin. Více najdete na facebooku.


Sobota 10. února 2024 – Masopust ve Lhotě

Desátý městský obvod ožije průvodem masek, který startuje v 10 hodin na návsi. Pořadatelé děkují všem hostitelům, kteří připraví občerstvení. Na návsi budou k zakoupení řeznické speciality.


Sobota 10. února 2024 – Masopust v Radčicích

Kulturní program začne ve 14 hodin na návsi divadlem, o hodinu později se vydá Radčicemi průvod masek s koňským spřežením a kolem štěstí. Od 18 hodin se můžete ve vyhřívaném stanu těšit na diskotéku Pepy Hajajse.


Neděle 18. února 2024 – Zabijačkové hody na Skvrňanech

Hody proběhnou od 10 do 15 hodin ve vnitrobloku ulice K. Steinera. Na místě bude harmonikář a od 13 hodin se můžete těšit na komentovanou ukázku bourání masa. Více informací najdete v tomto článku.


Sobota 2. března 2024 – Křimická zabijačka a maškarní ples

Městský obvod Plzeň 5 – Křimice a T.J. Sokol Křimice zvou na tradiční křimickou zabijačku, která se bude konat v sobotu 2. března 2024 od 10 hodin na nádvoří křimické sokolovny. Od 20 hodin se můžete těšit na ples, při němž k tanci a poslechu zahraje kapela TRIO BELLS.


Neděle 3. března 2024 – Rozpustilé vyhánění zimy se Zoo Plzeň

Zimu v Plzni symbolicky ukončí pod taktovkou plzeňské zoo maškarní průvod, který se z Vinic přes statek Lüftnerka a Kalikovský mlýn vydá až do centra města. V neděli 3. března si tu připomenete různé skoro zapomenuté tradice, jako například vynášení a topení Morany nebo setnutí hlavy línému slaměnému kohoutovi. Akce proběhne od 12 hodin.


Sobota 9. března – Tradiční zabijačka v Plzeňském Prazdroji

Na nádvoří pivovaru budou od 10 do 15 hodin k mání zabijačkové speciality jako jsou ovar, polévka prdelačka, jitrnice, jelítka či tlačenka. Autentický zážitek umocní ukázka plnění jitrnic a jelítek. Ochutnat můžete také speciality od lokálního výrobce Třemošenská uzenina, jehož tradice sahá až do roku 1972. Z bohatého sortimentu nabízených pochutin si určitě vybere každý. Nebude chybět ani živá muzika, která se postará o náležitou atmosféru. Vstup je zdarma.


Zjistěte více o zimních tradicích v našich tématických článcích:

Symbolické skoncování s Moranou znamenalo brzký příchod jara i zanechání loňských starostí
Na Hromnice o hodinu více. 2. únor je prvním krokem k jaru i dnem, kdy se nesmělo šít a tančit
Banshee jako krásný duch nesoucí smrt a představující ekvivalent naší Morany
Neposlušný měsíc únor končí aneb když jaro přemáhá zimu

Další nejen masopustní akce najdete v našem kalendáři.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí:

Souhlas se soubory cookie pomocí Real Cookie Banneru