Foto: Pavel Svoboda - Patagonie

Procestujte v Plzni celý svět na festivalu Letem světem

Pro všechny, kdo rádi cestují, ať již skutečně nebo jen prstem po mapě, se začátkem března v Plzni uskuteční 7. ročník cestovatelského festivalu Letem světem. Festival nabídne řadu zajímavých přednášek cestovatelů a dobrodruhů, tipy pro cestování a nejrůznější semináře. Na nich si mohou návštěvníci vyrobit například vlastní barefootové sandály, naučit se hrát na didgeridoo nebo podstoupit andský šamanský rituál. Bude připraveno přes 20 fotoprojekcí, taneční vystoupení a ochutnávky exotických pokrmů. Festival se koná 2. – 3. března v prostorách SOU elektrotechnického ve Vejprnické ulici v Plzni Skvrňanech.

Při komentovaných fotoprojekcích cestovatelů, dobrodruhů, fotografů a zahraničních hostů se návštěvníci festivalu podívají třeba do Guatemaly, Ugandy, Laosu, na Borneo, do Severní Koreje a dalších zemí, kam se běžně turista nedostane. Zpestřením festivalu bude také výstava exotických fotografií a artefaktů a setkání se zajímavými osobnostmi. Na festivalu ani letos nebudou chybět velmi oblíbené workshopy. „Navštívit můžete třeba workshop hry na didgeridoo, netradiční přípravy kávy, výroby vlastních barefoot sandálů či prezentaci bojového umění Kung-fu,“ doporučuje ředitel festivalu Štěpán Pastula. „Pro děti bude připraven i herní koutek s výtvarným a hudebním programem“, dodává Pastula. Návštěvníci si mohou vstupenky zajistit v online předprodeji nebo na předprodejních místech, po dobu festivalu je možné využít také zvýhodněné ubytování.

Exotická jídla i šamanské rituály

„Festival potěší každého, kdo se zajímá o exotiku. Ať už je jeho koníčkem cestování, fotografování nebo exotická kuchyně. Ve spolupráci s Centrem pro integraci cizinců bude připravena například zdarma ochutnávka tradičních pokrmů a nápojů,“ říká Kateřina Kubištová z organizačního týmu, která bude přednášet o svojí cestě do Gruzie. K dispozici bude také čajovna, kavárna a další stánky se širokou nabídkou exotických lahůdek. Návštěvníci festivalu si mohou vyzkoušet na vlastní kůži meditační rituál horského šamanismu užívaný od pradávných dob kulturami Inků. Podrobný program festivalu najdete na webových stránkách www.svetem.net.

Na koloběžce od oceánu k oceánu

Cestovatelé si mohou navzájem sdělit své zkušenosti a získat zajímavé tipy pro své další výpravy. Popovídat si můžete například s dobrodruhy, kteří se vydali na expedice okolo světa, do nebezpečných zemí, cestovali autostopem nebo na koloběžce od oceánu k oceánu. Právě tak se jmenuje cestopisné vyprávění Dalibora Beneše, který na koloběžce překonal cestu od Tichého k Severnímu oceánu a při tom překonával nástrahy Sibiře.

Zvyšte si „cesto-steron“ v krvi

Štěpán Pastula představí netradiční přednášku zaměřenou na využití cestování pro osobní rozvoj a růst. „Projdeme jednotlivé fáze cestovatelského procesu od rozhodnutí k cestě, přes její realizaci až k návratům a návštěvník se dozví, jak překonávat překážky.“ Na svém vlastním příkladu mnoha výprav přiblíží Pastula jednotlivé fáze, poznání a poučení. „Projdeme cestu krajem vnějším i vnitřním. Při tomto vyprávění uvidíte fotografie a uslyšíte příhody z oblastí Asie, Afriky a Ameriky. Cílem je, aby si návštěvníci odnesli nejen chuť a motivaci ke zvýšení hladiny ‚cesto-steronu‘ v krvi, ale též poznatky a koučovací techniky, které sami mohou využít na svých cestách i v každodenním životě,“ říká Pastula, který se oblastí cestovního koučinku intenzivně věnuje několik let.

Brazilská samba i vietnamské písně

„V letošním roce spolupracujeme s Centrem pro integraci cizinců Plzeňského kraje, které obohatí festival dalšími zajímavými hosty,“ láká organizátorka Kateřina Kubištová. „Například Le Quang Dao je vietnamský písničkář, který zpívá trampské písně v češtině i vietnamštině. Živil se prodejem nudlí na festivalech, kde si krátil dlouhou chvíli hraním na kytaru, a dočkal se nemalého úspěchu,“ přibližuje Kubištová. Na festivalu zahraje také ukrajinská skupina Ignis a plzeňská kapela Ocho Ríos. Brazilskou sambou a dalšími tanci potěší diváky tanečnice Jana Da Conceicao, která povede i workshop.

Doplňující informace

Festival letem světem je pořádán již sedmým rokem skupinou nadšenců a cestovatelů, kteří
tím vytvářejí prostředí pro sdílení a předávání zajímavých poznatků o cestování a cizokrajných
kulturách. Podrobné info na webu www.svetem.net.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: