Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Senioři, buďte obezřetní. Plzeň připravila leták, jak bezpečně přijmout pomoc

Padesát tisíc výtisků letáků s desaterem zásad, jak se chovat, když zazvoní dobrovolník, bude v nejbližších dnech vloženo do schránek Plzeňanů. Město prostřednictvím letáků radí seniorům, kteří jsou v současné době koronavirové krize nejohroženější skupinou, jak bezpečně přijímat pomoc. V Plzni žije téměř 55 tisíc osob ve věku nad 60 let včetně zdravotně postižených. 

„Jsme si vědomi, že senioři jsou v této době nejohroženější skupinou. Hrozí jim nebezpečí nákazy Covid-19, a jsou proto odkázáni na pomoc jiných. A právě toho může někdo zneužít. Proto jsme pro ně připravili desatero zásad, jak se nenechat okrást ‚falešnými dobrovolníky‘, chceme jim dát konkrétní rady,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa. 

„Padesát tisíc výtisků bude od pátku 3. dubna roznášet po Plzni Česká pošta. Letáky budou také vloženy do časopisu pro seniory, který distribuují dobrovolníci z centra TOTEM,“ doplnil radní města Plzně pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký.

leták
Informační leták pro seniory. Zdroj: MMP

„Pokud potřebujete pomoc, neobracejte se na neznámé lidi. Snažte se vyhledat oficiálně zřízené krizové linky pro seniory,“ připomíná Andrea Gregorová, vedoucí oddělení prevence kriminality Odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Magistrátu města Plzně jednu z doporučených zásad. Ta další je nepouštět zásadně nikoho neznámého do bytu či nepřispívat nikomu na boj s COVID-19, protože žádná taková sbírka neexistuje.

Primátor města Martin Baxa připomíná, že senioři mají možnost využít pomoc Krizového centra pro osoby v nouzi, které zřizuje město Plzeň, a v němž pomáhají prověření dobrovolníci z centra TOTEM. Pomoc prověřených dobrovolníků je možné domluvit na telefonním čísle 378 032 222. Dobrovolníci nakoupí, dojdou pro léky či vyvenčí psa. A prokáží se speciálním průkazem, na němž je uvedeno, že jsou dobrovolníci TOTEMu i jejich číslo.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: