Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Silvestr 2020. Jak můžeme slavit v 5. stupni PES?

Slavit příchod Nového roku je i v nejpřísnějším stupni PES možné, ovšem za velmi striktních podmínek. Noc z 31. prosince 2020 na 1. ledna 2021 tak bude diametrálně odlišná od bujarých oslav předchozích let. Žádné párty, zavřené bary a restaurace, ale především omezená možnost setkávání a noční zákaz vycházení dávají možnost pouze komorní oslavy s přáním, aby byl rok 2021 o něco veselejší.

Od neděle 27. prosince 2020 platí nejpřísnější stupeň protiepidemických nařízení. Nakoupit lze jen základní potřeby a setkávání je na veřejném místě omezeno na maximálně dvě osoby žijící v různých domácnostech. Nelze vyrazit do restaurace, není možné se ubytovat například na horách, kde nefungují lyžařské vleky. V neposlední řadě platí zákaz vycházení mimo domov v nočních hodinách od 21 hodin do 4:59 a výjimka se nevztahuje ani na Silvestra.

Jak oslavit Silvestra bez porušení vládních nařízení?

Izolace pro udržení psychické pohody rozhodně neprospívá, a to zejména v období přelomu roku. Vzhledem k omezenému pohybu a setkávání však není povolena účast na večírku s přáteli nebo jeho pořádání. Jakákoliv setkání osob z různých domácnosti mohou rozšiřovat nákazu. Jednou z možností, jak zůstat v kontaktu se svými blízkými, je videohovor.

Pivní zajímavosti z Plzně i ze světa. Co má s plzeňským pivovarem společného Kozina a které pivo je nejdražší?

Podle Covid portálu zřízeného Ministerstvem zdravotnictví je možné uspořádat i malou oslavu. Stránka přímo uvádí: „Výjimku mají i rodiny či osoby blízké. Je tedy povoleno pořádat např. rodinnou oslavu, které se navíc bude účastnit i vaše přítelkyně (jedná se o osobu blízkou). Pamatujte ale, že tím můžete zbytečně přenést nákazu na druhou osobu, která tak může ohrozit své blízké.“ Nicméně se dále uvádí, že je důrazně doporučeno vyvarovat se podobným setkáním, zejména pokud by se oslavy účastnila osoba z některé rizikové skupiny, kterou představují senioři či dlouhodobě nemocní.

Oslavu také můžete uspořádat se spolubydlícími, kteří nejsou rodinnými příslušníky, ale sdílíte s nimi jednu domácnost.

Poslední den v roce můžete strávit na vlastní chatě či chalupě, ale pouze v rámci rodiny. I zde platí stejná pravidla, jako kdybyste byli doma.

Další možností, kterou žádná omezení samozřejmě neovlivňují, je sledování televize nebo filmů. Komorně lze strávit poslední večer roku u knihy a najdou se i tací, kteří jej prospí.

Shrnutí

Ve zkratce řečeno. S kamarády si večírek uspořádat nemůžete. Lze uspořádat malou oslavu s rodinou doma nebo na chalupě. Mimo bydliště se můžete pohybovat maximálně do 21 hodin večer, stýkat se lze pouze s jednou osobou mimo vaši domácnost a od ostatních dodržujte rozestup minimálně 2 metry. Nezapomeňte na roušku a také na skutečnost, že je omezen volný pohyb i přes den a vycházet lze jen v nezbytných případech. Ve 21 hodin také zavírají výdejní okénka restaurací a občerstvení, odkud si můžete přinést jídlo a pití. Nicméně pokud si objednáte alkohol, je jeho konzumace venku nebo ve veřejném prostoru zakázána.

Podívejte se, jak Plzeň přivítala rok 2020:

Zdroj: covid.gov.cz, video: Youtube@PlzenovinyCZ

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: