Dobová pohlednice. Zdroj: Volné dílo

Pivní zajímavosti z Plzně i ze světa. Co má s plzeňským pivovarem společného Kozina a které pivo je nejdražší?

V Plzni je pití piva svátkem po celý rok. Město je právem považované za centrum pivovarnictví nejen u nás, ale i ve světě. Zajímáte-li se o historii zlatavého moku, možná vás překvapí řada zajímavostí, které jste o tomto nápoji ani netušili.

Plzeňské pivní zajímavosti a rekordy

Spodně kvašený ležák je nejrozšířenější druh piva na světě. Jako první ho uvařil plzeňský sládek Josef Groll v roce 1842 v Plzni. Slavnou historii plzeňského pivovarnictví přibližuje tamní Pivovarské muzeum s historickým podzemím, kde pivo kvasilo, zrálo a skladovalo se už ve 13. století.

Vodárenská věž v pivovaru Plzeňský Prazdroj patří mezi plzeňské dominanty, ale málokdo ví, že stojí na místě, kde dřív bývalo popraviště. V roce 1695 tu byl popraven Jan Sladký Kozina. Jeho smrt připomíná pamětní cedulka nedaleko brány pivovarského areálu.

Celý svět je v Plzni a Plzeň je ve světě

Pivovarská restaurace Na Spilce v Plzni je největší pivnicí v České republice. Nachází se v prostorách bývalého pivovarského sklepa.

V Plzni se podařilo dosáhnout a poté několikrát překonat rekord v hromadném přípitku pivem. V roce 2011 si během tehdejšího Pisner Festu zároveň připilo 5 493 lidí. Plechovky s třetinkou piva se vydávaly půl hodiny předem a po přípitku je osmdesát hostesek sbíralo  hodinu a půl.

Plzeňský Prazdroj měl v loňském roce rekordní prodej, celkově dodal zákazníkům rekordních 11,7 milionu hektolitrů piva. Letošní prodej srazila pandemie koronaviru, proto pivovar ze zbylého piva vyrobil pálenku.

Pivní zajímavosti a rekordy ze světa

Pivo je nejstarší alkoholický nápoj na světě. Vařili ho už starověcí Sumerové, kteří měli i bohyni piva jménem Ninkasi. Nejstarší dochovaný recept na vaření piva je vlastně oslavná píseň pro tuto bohyni a pochází z doby 1800 let před naším letopočtem.

Nejvýše položeným pivovarem na světě je bolivijský Cerveceria Nacional Potosí s nadmořskou výškou 4070 metrů nad mořem. Byl založen před více než sto lety a dodnes se tu vaří dva druhy piva – silné tmavé a světlý ležák plzeňského typu.

Pivo vodou nenahradíš, říká se. Hospody proto byly, jsou a budou. Jak vypadaly dříve?

Nejrůznějších pivních rekordů je nespočet. Co se týče počtu vypitých piv, drží prvenství profesionální zápasník Andre the Giant, který během šesti hodin vypil 119 třetinkových piv. Andre byl vysoký 224 centimetrů a vážil přes 200 kilogramů. Rekord v pití piva na rychlost drží Steven Petrosino, který do sebe obrátil tuplák za 1,3 vteřiny.

Za nejdražší pivo na světě se považuje lahev německé značky Löwenbräu, která byla v roce 1937 na palubě vybuchlé vzducholodi Hindenburg. Před několika lety si ji v dražbě koupil sběratel za v přepočtu asi 360 tisíc korun.

Nejsilnější pivo na světě se jmenuje Snake Venom, tedy hadí jed, a vyrábí se ve Skotsku. Obsah alkoholu je 67,5 procenta, čehož se při výrobě dosahuje mražením a odstraňováním obsažené vody. Jeho chuť prý připomíná jemnou whisky s hořkým koncem a má se usrkávat po doušcích.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: