Foto: Skaut.cz

Skautský institut otevřel nové prostory v centru Plzně

Skautský institut slavnostně otevřel v pondělí 16. 9. 2019 své nové prostory na adrese Americká 29 v centru Plzně. Jedná se o menší přednáškový sál s kapacitou pro přibližně 30 lidí, ve kterém budou pořádány kulturní a vzdělávací akce. Nové prostory budou sloužit nejen skautům, ale i veřejnosti, jako místo k setkávání a diskuzím.

Slavnostního otevření se zúčastnili představitelé Magistrátu města Plzně a plzeňských městských obvodů, ředitel Skautského institutu Miloš Říha, vedoucí místních skautských organizací a představitelé spolků, které se budou na provozu nových prostor podílet.

Jsem moc rád, že Skautský institut v Plzni konečně otevřel. Chtěl bych popřát mnoho zajímavých akcí, diskuzí, a aby tento prostor nabízel útěchu, vzdělání a možnosti setkávání,“ uvedl ve své řeči náměstek primátora Mgr. Michal Vozobule. Starosta městského obvodu Plzeň 3, Mgr. David Procházka, pak ve svém proslovu ocenil dobrovolnickou činnost všech, kteří se na otevření nových prostor Skautského institutu v Plzni podíleli. V této souvislosti pak vyslovil přání, aby všem zúčastněným zůstaly ideály, se kterými se do své dobrovolnické činnosti pustili.

Slavnostní otevření neprobíhalo pouze v nových prostorách. V rámci programu proběhla komentovaná procházka po Plzni zaměřená na historii místního spolkového života. Procházku uspořádalo Plzeňské Centrum Filosofie a Umění, z.s. Právě tento plzeňský spolek se bude vedle skautů podílet na provozování nově otevřených prostor na Americké 29.

Součástí slavnostního otevření bylo také promítání filmu Na dobré stopě. Jedná se o snímek se skautskou tématikou, který byl natočen v roce 1948 na táboře u Sečské přehrady. Ve filmu si zahráli členové 5. pražského oddílu vodních skautů. Snímek tedy představuje jeden z důležitých střípků skautské historie.

V nových prostorách plánuje Skautský institut pořádat společně se spolupracujícími spolky každý týden několik kulturních, popularizačních a vzdělávacích akcí. Zejména se bude jednat o diskuze, besedy a přednášky z oblasti architektury, historie, vzdělávání, médií, cestování a ochrany přírody.

Skautský institut je součástí největší české skautské organizace Junák – český skaut z.s., která má více než 60 000 členů. Úkolem Skautského institutu je pečovat o historii skautingu, popularizovat ji a zpřístupňovat ji k bádání. Zároveň Skautský institut zkoumá, jakou stopu zanechává skauting ve světě a jak má skauting reagovat na výzvy moderní doby. Skautský institut by tak měl být místem, kde se skauting prolíná s okolním světem. 

Své hlavní sídlo má Skautský institut v Praze na Staroměstském náměstí. Kromě Prahy má Skautský institut své pobočky (tzv. fóra) také v Brně, Olomouci, Plzni, Českých Budějovicích, Kolíně a Mostě. V Plzni působí Skautský institut již 3 roky.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: