Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Skladba natolik tklivá, že vybízí k sebevraždě? Přesně taková má být Gloomy Sunday

Její negativní vliv na lidskou psychiku je natolik známý, že se jí také říká „píseň sebevrahů“. Bývá označována rovněž za nejdepresivnější skladbu všech dob. Její tóniny i ponurý text údajně není dobré podceňovat, rozhodně by ji tak neměli poslouchat lidé labilní či trpící depresí.

Ponurá neděle

Píseň vznikla v Maďarsku a její původní název zní Szomorú vasárnap, celosvětově však vešla do povědomí jako Gloomy Sunday. Následný účinek jejích tónů doprovází řada fantastických legend, které jí připisují doslova apokalyptický sebevražedný potenciál.

Zrodila se roku 1933 v hlavě pianisty Rezső Seresse na základě textu básníka Lászlá Jávora. Muži se údajně znali a tak láskou zhrzený Jávor, kterého opustila milovaná snoubenka, požádal Seresse, aby dodal jeho smutnému textu hudební doprovod.

Vzniklo tak vskutku depresivní dílo, které posluchače vtáhlo do nitra nešťastníka, jenž na tomto světě již nevidí žádnou naději. Touží se znovu setkat se svojí mrtvou láskou, a tak poměrně otevřeně hovoří o svém úmyslu: „Ponurá je neděle, trávím ji celou ve stínech. Mé srdce a já jsme se rozhodli vše ukončit. Brzy zde budou svíčky a modlitby, které jsou smutné, já vím. Nedovolte jim plakat, vězte, že jsem rád, že odcházím.“

Původní skladba od Rezső Seresse:

Sebevražedný boom

Když se píseň dostala do rádií, začal se objevovat nepříjemný nešvar. Zintenzivnily se sebevraždy. Budapešti se dokonce začalo přezdívat „město sebevražd“. Lidé se vrhali do Dunaje, život si brali ve svých bytech sami či se svými blízkými. Hledal se viník tohoto fenoménu. Tím se stala právě píseň Gloomy Sunday.

Tento fakt měla potvrzovat řada sebevražd, během nichž skladba figurovala. Mrtví údajně text písně svírali v rukou, případně měla na místě činu hrát píseň stále dokola z gramofonu. K sebevraždě se uchýlil i sám Seress, již nedokázal dál bojovat se svými démony v podobě depresí. Po řadě těchto domnělých důkazů tak byla skladba v Maďarsku zakázána.

Její noty však překročily hranice státu a s nimi i jejich zhoubná C mollová stupnice. A tak v německém Berlíně například měl skočit muž z desátého patra poté, co ji od sousedů uslyšel hrát. Italský Řím měl být zase svědkem toho, jak muž odevzdá vše co má, jako almužnu žebrákovi, který hraje onu píseň, a následně skočí do řeky Tibery. Písni se nakonec dostalo takové negativní propagace téměř po celém světě, že byla ve 40. letech 20. století zakázána, mimo jiné, dokonce i stanicí BBC.

Smrt v lepší společnosti. Ideálně v sedmadvaceti letech jako záruka absolutní slávy

Pomatená mysl jako trest za poslech?

Pravda či nikoliv? Od obojího trochu. Vliv hudby na lidskou psychiku je známým faktem. Nicméně než že by Gloomy Sunday nutila k masovým sebevraždám, je spíše poslední „motivací“ těm, kteří se k ní již nějakou dobu odhodlávají. Její tragická minulost je pak zapříčiněna dalšími okolnostmi. Vždyť se hrála v době velké hospodářské krize, kdy se smutek a zoufalost stali každodenním strašákem lidí.

Pozdější anglické verze píseň o něco změkčují, nicméně dobrou radou zůstává, že lidé jakkoli nevyrovnaní by si ji raději pouštět neměli v žádné z jejích podob. Svoji pozornost by měli upínat naopak k pozitivně laděným songům.

Jednu verzi skladby má na svědomí i islandská zpěvačka Björk:

Zdroj: P. Dorůžka: Od maďarského sebevražedného songu k totalitnímu zneužití folkloru; Youtube/Ilona Péterné Koncz, Bjorkmusic

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí: