Foto: Miroslav Chaloupka, MMP

Plzeň oslavila osvobození americkou armádou, Slavnosti svobody probíhaly hlavně on-line

Plzeň si připomněla 76. výročí svého osvobození americkou armádou. Čtyřdenní Slavnosti svobody nabídly program vysílaný on-line ze studia v Měšťanské besedě. Celkem 15 hodin živého přenosu přineslo vzpomínky amerických i belgických veteránů, dokumenty, rozhovory, přenosy pietních aktů, živé koncerty a další. Vysílání sledovalo téměř 50 tisíc lidí. Venkovní program byl letos kvůli pandemickým opatřením omezený, přesto se za výstavou vojenské techniky vydali Plzeňané v hojném počtu. Hlavní nedělní atrakcí se staly přelety historických i současných letadel americké armády. Armáda České republiky bohužel odvolala přelety svých letounů.

„Jsem velmi spokojený. Přestože nám současná situace neumožnila velké oslavy, na které jsme všichni zvyklí a za nimiž k nám jezdily desítky tisíc návštěvníků, připomněli jsme si osvobození Plzně důstojně. Osobně mám největší radost, že jsme díky on-line spojení mohli mluvit napřímo i s veterány. Jejich vitalita je obdivuhodná. Přislíbili, že příští rok přijedou, pokud jim to zdraví a situace dovolí. I já si velmi přeji, abychom příští rok už mohli opět nabídnout slavnosti ve velkém, včetně konvoje historických vozidel, pietních aktů s účastí veřejnosti a s možností volně bez omezení se procházet ulicemi a potkávat naše osvoboditele tváří v tvář,“ shrnul letošní Slavnosti svobody plzeňský primátor Martin Baxa.

Komunisté se snažili překroutit fakta o osvobození Plzně knihami i výstavou

On-line vysílání zachytilo také velmi silné momenty z československé historie. Diváci mohli slyšet například autentická první slova, která Karel Šindler pronesl do éteru 5. května 1945 ve 12.05 hodin, když se jemu, učiteli na gymnáziu a vedoucímu odbojové skupiny, se svými spolubojovníky podařilo po dramatickém boji obsadit německou vysílačku. Ta se nacházela na Obcizně u soutoku řek Radbuzy a Mže ve Štruncových sadech. „Hovoří Plzeň, svobodná Plzeň hovoří. Nechť žije svoboda, nechť žijí naši spojenci. Oznamuji všem obyvatelům Československé republiky, že pancéře 16. divize jsou na náměstí Republiky v Plzni. Viděl jsem je na vlastní oči přijíždět, pancéře ze Západu. Slyšel jsem hukot tankových motorů, podával jsem ruku americkému důstojníku. Slyšel jsem americký hovor, po šesti letech hrůzy a utrpení, po šesti letech nacistické hrůzovlády jsme svobodni. Americké pancéře jsou na náměstí Republiky. Hovoří Plzeň, svobodná Plzeň hovoří. U mikrofonu doktor Karel Šindler. Volám Prahu, volám Prahu. Americké pancéře opouštějí Plzeň a jedou směrem na Rokycany. V Praze je možno očekávat čela pancéřů během dvou hodin. Hovoří Plzeň, svobodná Plzeň hovoří,“ pronesl tehdy Karel Šindler. 

V neděli nad hlavami Plzeňanů během hodiny prolétly historické stroje Pilatus a dva letouny Harvard. Armáda České republiky nasadila záchranářský vrtulník Sokol, bohužel z důvodu plnění mimořádných úkolů nemohly nad Plzní přeletět Gripeny, americkou armádu zastoupil vojenský čtyřmotorový turbovrtulový transportní letoun C 130 Hercules.

Na čtyřech lokalitách v centru města mohli lidé zažít army program s historickou vojenskou technikou nebo ukázku výzbroje a výstroje současné americké armády v podání klubu JTF Raiders. Největší pozornosti se těšily na náměstí Republiky maketa legendární stíhačky Spitfire a v České republice jediný pojízdný tank Sherman M4., nejznámější americký tank ze druhé světové války. Netradiční zážitek nabídly i projekce v autokině DEPO2015, které navštívily téměř dvě stovky diváků. Do muzea Patton Memorial Pilsen, které mohlo otevřít v omezeném režimu znovu po dlouhých měsících, zavítaly stovky návštěvníků.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.


Petr Kutka

V online světě je doma stejně jako v Plzni. Redakční práci v online magazínech se věnuje od roku 2005. V roce 2017 založil Plzeňoviny a od té doby denně vyhledává zajímavé informace z celého Plzeňského kraje, které rád předává dál. Baví jej ale i dobrá muzika, literatura a dějiny, se kterými je spjato i jeho vysokoškolské vzdělání. V současnosti vede několik online magazínů.

Tipy z kalendáře akcí: