Mistr Yoda v dekretu. Zdroj: British Library

Smithfieldský dekret. Středověké texty na pozadí prapodivných obrázků v čele s mistrem Yodou ze Star Wars

Zatímco středověký text dekretu má čistě náboženský charakter, scénář Hvězdných válek (Star Wars) z dnešní doby bychom zařadili mezi akční sci-fi. Dělí je celá staletí, společnou je jim však záhadná postava vyfantazírovaného mužíka. Tato nelidská bytost je pak jen jedním z otazníků ohledně obsahu Smithfieldského dekretu.

Tuctové dílo středověku?

Smithfield Decretals je rukopis kopie Decretals papeže Řehoře IX. Představuje sbírku kanonického zákona, církevních dekretů i biblických příběhů. Kniha vznikla asi ve 14. století ve Francii právě z původního podnětu papeže Řehoře IX. (cca 1145 – 1241). Na svoji dobu se nejednalo o významnou sbírku, takovýchto děl vznikalo mnoho, náboženská tématika byla „in“.

Co jej však od ostatních církevních děl značně odlišilo, byla následná ilustrace, které se dekretu mělo dostat v Anglii. Stránky s textem byly doplněny o roztodivné malůvky, jejichž význam vrtá v hlavě i dnešním odborníkům. Jak si vysvětlit vyobrazení obřího králíka, který podřezává hlavu člověku, rytíře bojujícího s přerostlým šnekem, lišku s biretem (pozn. pokrývka hlavy duchovních) na hlavě a biskupskou berlou v tlapě, nebo všudypřítomné šotky a démonická stvoření? Oficiálně se mělo jednat o náboženská i světská vyprávění nakreslená tak, aby oslovila nevzdělané věřící a jejich víru umocnila.

Ďáblova bible jako největší rukopis světa

Mohlo by v tom být ale i něco šibalštějšího. Hypotéz o smyslu kreseb vznikla celá řada. Nejznámější z nich je zřejmě možnost, že ony obrázky představují důmyslnou satiru církve. Zvláštní postavy by tak mohly znamenat ironické ztvárnění církevních představitelů i dogmat.

Středověký mistr Yoda

Jednou z karikatur, které lze v dekretu nalézt, je i zvláštní postava v plášti. Je to jakýsi mužík s velkýma ušima a prapodivnýma rukama. Na první pohled se výrazně podobá Yodovi, mistrovi řádu rytířů Jedi z Hvězdných válek.

Ona shoda je však údajně zcela náhodná. Přeci jen i lidská fantazie má své mantinely a tak není až tak neuvěřitelné, že během několika staletí dva autoři nakreslili podobnou fantastickou bytost. Pokud však ona postava z dekretu není futuristickou vizí, co má představovat? Dle kurátora Britské národní knihovny Juliana Harrisona má tento muž představovat Samsona, biblickou postavu chytrého siláka. Bližší vysvětlení svého názoru však nenabízí.

Antiutopické romány, ve kterých jejich autoři částečně předpověděli budoucnost

Jiná interpretace jej má za samotného ďábla jako profesora kanonického práva. To své opodstatnění má. Ve středověku se totiž věřilo, že někteří univerzitní profesoři šíří korupci a povzbuzují hříšné chování. Svými vzdělanými řečmi měli narušovat pokoru vůči církvi. V tomto případě jakési potvrzení hypotézy existuje. Učenci totiž tehdy nosili pláště dost podobné tomu, ve kterém je knižní postava oděna.

Inspirovali se autoři Hvězdných válek ve středověké literární tvorbě?

Jakkoli tuto variantu nelze vyvrátit, ručička vah se přiklání spíše k negativní odpovědi. Smithfieldský dekret nepatří mezi známé a běžně čtené klenoty dějin. Skutečnost, že by na něj autoři během hledání inspirace narazili, se tak jeví být dosti nepravděpodobná.

Galerie:


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí: