Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Softshell – oblečení z této tkaniny si nezapomeňte přibalit s sebou na dovolenou

Softshellová tkanina je vhodná pro všechny typy outdoorových aktivit. Tento materiál je totiž prodyšný, nepromokavý a ochrání vás i proti větru. Softshell je tedy funkční materiál, který je lepený hned z několika vrstev. Díky tomu může vytvářet skvělou tepelnou izolaci. 

Proč a kam byste měli nosit softshellové oblečení?

Softshell je funkční textilie, která vám na první pohled může připomínat neopren. Nejčastěji se nosí jako outdoorové oblečení nebo jako pracovní oděv. Softshellové oblečení vám umožní neoblékat už tolik vrstev, abyste i tak byli dokonale ochráněni před mrazem, vlhkem a větrem. 

Textilie se skládá z několika vrstev:

  • komfortní vrstva – spolehlivě odvádí tělesnou vlhkost
  • ochranná vrstva – proti větru nebo dešti 
  • izolační vrstva – proti nízkým teplotám

Kromě toho je tento materiál odolný proti poškrábání nebo ušpinění. Proto je tento typ oblečení tolik oblíbený u aktivních sportovců. Hodí se ke všem aktivitám, které se venku dají dělat. Pokud jedete na dovolenou do přírody, určitě byste si tohle oblečení neměli zapomenout přibalit s sebou. 

Typy softshellu

Na trhu s látkami – Bubulakovo.cz se setkáte se dvěma typy softshellové tkaniny: 

  • První z nich je tkaný – ten se vyrábí z hustě tkaných textilních vláken bez membrány. Je lehký, tenký a pružný. Vyznačuje se také výbornou prodyšností. Nehodí se do zimních podmínek, je ale univerzální a pořídíte ho většinou levněji. 
  • Druhý typ je membránový – má mezi vnitřní termo vrstvou a vnější voděodolnou vrstvou ještě navíc membránu. Ta pomáhá odvádět vlhkost, je nepromokavá a zabraňuje pocení. Více je odolný proti větru a vlhkosti než tkaný softshell. Z látek je pak možno ušít jakékoliv sportovní oblečení, nejčastěji jsou to kalhoty, mikiny nebo bundy. 

Jak o softshell pečovat

Nemusíte se bát své softshellové oblečení prát v pračce. Neponičí se tak jeho funkčnost a všechny jeho vlastnosti budou zachovány. Stačí dodržovat několik zásad. Drobné nečistoty na tomto oblečení je lepší odstranit jen navlhčeným hadříkem – půjde to. Větší a silnější nečistoty, ale odstraní samozřejmě jen pračka. 

Před jeho vložením do pračky ale vždy pozapínejte všechny zipy na oblečení a řádně prohlédněte všechny kapsy, jestli jsou prázdné. Softshellové oblečení vždy obraťte naruby a perte ho samostatně, aby nedošlo k jeho poškození. Perte vždy jen do 40 stupňů, ideálně jen na 30 stupňů a jemný program. 

Nikdy oblečení neždímejte, ale pověste na ramínko a nechte vodu přirozeně okapat a poté usušit. Ždímání by mohlo poškodit membránu. 

Pořídit si můžete i speciální prací prostředek na softshell. Pokud si přejete mít oblečení naimpregnované, zakoupit se dají i prostředky 2 v 1 – prací prášek s impregnací. 


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: