Foto: Excon.cz

Stanice metra Střížkov – krása oceli ve stavebnictví

Stavby, které realizovala naše společnost jsou určitě známé i vám plzeňákům. Máme na svědomí střešní konstrukci Doosan arény, taktéž jsme se podíleli na realizaci zimního stadionu v Košutce a na přístavbě stáčírny PILSNER URQUELL.

Nyní se však podívejme na kus architektury, který si zaslouží i po letech více pozornosti. Je to již více než 12 let od výstavby stanice metra na Střížkově v Praze. V letech 2006-2007 jsme se podíleli na realizaci tohoto jedinečného projektu, měli jsme na starost výrobní a realizační dokumentaci, technickou podporu při montáži a předpínání a výrobu téměř polovinu samotné ocelové konstrukce. 

Nosná konstrukce této stanice je tvořena dvěma hlavními oblouky s rozpětím 160 m a střechou , která je zavěšena na předpjatých táhlech. Velmi složitá konstrukce byla při návrhu realizace řešena v přímé součinnosti s architektem Patrikem Kotasem. Museli jsme si poradit s velmi náročnými požadavky na tvarování jednotlivých prvků. Provedení detailů a jakost úpravy povrchu byly vzhledem k architektonické hodnotě objektu a funkčnímu využití vysoce nadstandardní.

stadion
Střešní konstrukce Doosan arény. Foto: Excon.cz

Evropská asociace ocelových konstrukcí, která používá zkratku ECCS, oceňuje každé dva roky významné realizované stavby v oblasti ocelových konstrukcí. Ocenění uděluje v rámci jednotlivých členských zemí. A právě stanice metra Střížkov od ECCS dostala v roce 2009 ocenění za vzhled.

Projekty oceněné ECCS jsou posuzovány na základě jejich přínosu pro obor ocelových konstrukcí, naprosto nezávisle na jejich velikosti a původu.

Říká se, že architektonická hodnota budov je v nadčasovosti a přesně to platí i pro stanici metra Střížkov. Mohutnost a zároveň vzdušnost ocelové konstrukce stanice metra nestárne, posunuli jsme se v čase o dvanáct let a stavba pořád oslovuje kolemjdoucí.

ocelová kontrukce
Ocelová konstrukce na Střížkově. Foto: Excon.cz

U mnoha architektonicky významných staveb panuje neshoda v pohledu odborníků a laiků, jenže velrybí tvar ocelového skeletu stanice Střížkov nenadchl jen porotu ECCS, ale také širokou veřejnost.  

Jsme velmi rádi, že se naše společnost Excon mohla podílet na realizaci takto význameného architektonického řešení, které dokonale skloubilo užitnou a estetickou hodnotu.

EXCON, a.s.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: