Foto: Pixabay

Strach z čísel. Je osmička skutečně prokletá?

Nadhodíme-li tématiku prokletých čísel, jako první se nám zřejmě vybaví ona děsivá třináctka. Toto datum v měsíci mnohé z nás činí obezřetnými, co teprve připadne-li na pátek. Hotely ve své číselné řadě běžně vynechávají třinácté patro. Rovněž místa v letadlech a podobně mnohdy s tímto číslem úmyslně nepočítají. Už se ale moc nemluví o tom, že negativní význam bývá přisuzován i číslům jiným, například tomu osmému v číselné řadě. Strach z čísla osm má i svůj název, hovoříme o „Oktofobii“.

Namátková historie tragédií spojených s číslem osm

Někteří teoretici jsou přesvědčeni o ničivé síle tohoto čísla. Svá tvrzení podkládají celou řadou událostí, které se k osmičce pojí. Jen krátkým výběrem, v den či rok, v němž byla osmička zastoupena, zemřely slavné osobnosti, jako třeba kníže a světec Václav, patron českého národa, nebo římský císař a český král Karel IV. Toto číslo bylo v datu svedení krvavé bitvy na Bílé hoře, stejně jako u spouštěče první světové války – atentátu na Františka Ferdinanda d´Este.

Z našich novodobějších dějin lze vzpomenout na osmý měsíc roku 1968, kdy bylo Československo obsazeno vojsky Varšavské smlouvy, nebo na relativně nedávnou tragédii vlaku EC 108 Comenius 8. 8. 2008 ve Studénce na Novojičínsku, který havaroval z důvodu pádu konstrukce opravovaného mostu. Celkový počet mrtvých – osm.

Strach z čísla 13 se nazývá triskaidekafobie. Trpíte jí také?

Jakkoli se tyto události tváří být s číslem osm spojené, neměli bychom zapomínat na to, že v oněch datech figurovala i čísla jiná. Jenže nad číslem 0, 1, 2 nebo třeba 9 se nikdo nezamýšlí. Nebo snad stačí jen pouhá přítomnost osmičky, či snad prapodivný vzorec všech čísel dávající výsledek 8? Objevují se variace odlišující význam dle sudého nebo lichého počtu osmiček. A mohli bychom takto pokračovat. Čím složitější propletenec, tím snadněji zakryje faktor náhody a navodí iluzi osudovosti.

Co na to numerologie

Přesto, že numerologie není uznávaným vědeckým oborem, pokud se zamýšlíme nad mocí čísel, je třeba do této oblasti zabrousit. Dle odborníků v této sféře má každé číslo svoji energii, vibraci. A to údajně skutečně může ovlivnit náš život.

Podíváme-li se konkrétně na číslo osm, má být, mimo jiné, spojeno s karmou, neboť je pod nadvládou planety Saturnu, který se s ní úzce pojí. Karma, coby zákon příčiny a následku, sjednává pořádek. Jenže to není vždy tak jednoduchý pojem, proto i osmička má být, dle numerologů, těžkým číslem, které může být nevyzpytatelné. A jelikož nejistota plodí chaos a zmar, věří mnozí, že toto číslo přináší více zlého, než dobrého. Jedna z nejstarších numerologických metod, tzv. chaldejská, pak otevřeně hovoří o vražedném potenciálu tohoto čísla a čísel s ním se pojících.

Šílené fobie, o kterých jste možná ani nevěděli, že existují

Jenže numerologie si někdy nerozumí. Z jiného úhlu pohledu je toto číslo pozitivním symbolem rovnováhy. Co si z toho vzít? Že by si snad všechny domnělé oběti tohoto čísla svůj tragický osud zasloužily z důvodu zachování životu jednotlivce povzneseného pořádku ve světě? Že by se staly obětními beránky nám neznámého plánu vyššího kosmu? Možná, ničím jistým to však potvrdit nelze.

Proč se lidé čísel vůbec bojí?

Pokud se zeptáme někoho skálopevně přesvědčeného, proč věří ve škodlivou moc čísel, důvod si jistě najde. Negativní zážitek v souvislosti s ním, zkušenosti jiných, vykonstruovaná fakta, pověry nebo jen slepá víra. Vždyť numerologie sama vznikla na víře v moc číselných kombinací. Proč čísla? Prostupují celou naši společnost, matematické či fyzikální výpočty nás dokázaly posunout vpřed, čísla nás provází každým dnem.

Ve svém globálním významu však všechny tyto obavy pramení ze zakořeněného zvyku zástupných symbolů našich děsů. To lidé činili od pradávna. Čemu nerozuměli a čeho se báli, zařadili do škatulky pověr. Zlé bytosti, zlá znamení, čísla jsou jen další v řadě.

Jaké je největší pojmenované číslo a proč na něj ani Google nestačí

Nelze zcela vyvrátit jejich skrytý význam, naše racionální myšlení někdy narazí na svá vlastní omezení. Vražedná síla čísla osm je však přesto pravděpodobně na podobné úrovni jako třináctka. Historické spekulace a nevědecké inscenace budou nejspíš hlavním důvodem jeho údajného prokletí.

Ano, stalo se v tyto dny něco děsivého, někomu zřejmě z důvodu vlastní sebesugesce toto číslo přináší negativa. Ale když se zamyslíme, mohli bychom tímto způsobem napadnout i čísla jiná, stejně jako mnohé předměty, slova, apod. Vždyť vzpomeňme například na divadelní scéně zapovězené slovo Macbeth, údajně přinášející smůlu v celé řadě podob. Nebo co strach z černé kočky, která nám přeběhne přes cestu? Historie je protkaná negativními událostmi, a pokud budeme chtít, vždy si nalezneme alternativní odůvodnění jejich příčin.

Zdroje: R. Templeton: Numerologie – Vliv čísel na náš život; Wikipedia; PARAmag.eu

 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 


O Autorovi:

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).


Hana Komiňová

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata 2. světové války, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Tipy z kalendáře akcí: