Foto: Unsplash.com

SWIFT/BIC, IBAN: Jak fungují kódy bank?

Banky v České republice mají různé kódy. Zapamatovat si je všechny je ale nemožné. Navíc kromě unikátního kódu banky existují ještě speciální BIC/SWIFT kódy. Jak kódy bank fungují a k čemu slouží?

Kódy bank

Obyčejné neboli směrové kódy bank jsou 4místná čísla, která najdete vždy na konci čísla účtu (za lomítkem). Tyto kódy slouží k identifikaci banky a využijete je pouze v případě vnitrostátní platby. Tyto kódy přiděluje bankám Česká národní banka, přičemž každá z nich má svůj jedinečný kód, který ji reprezentuje. Dnes existuje celkem 66 kódů, které ČNB tuzemským bankám přiřadila.

SWIFT/BIC kódy 

SWIFT neboli BIC kódy slouží pro mezinárodní platby. Jde o 8místné nebo 11místné číslo, které se skládá z několika kódů. Konkrétně ze směrového kódu banky, 2místného kódu země (např. CZ pro Českou republiku), 2místného kódu regionu nebo místa (např. PP pro Prahu) a nakonec volitelného 3místného kódu pobočky. 

Kde tento kód najdete?

SWIFT/BIC kód naleznete vždy ve svém internetovém bankovnictví, případně vám jej poskytnou na pobočce. Pro mezinárodní platbu ale budete potřebovat také IBAN.

IBAN kódy

IBAN kód slouží spolu se SWIFT/BIC kódem pro mezinárodní platební styk, a právě díky němu je možné posílat peníze do zahraničních bank. IBAN se skládá ze 2místného kódu země, 2místného kontrolního znaku, směrového kódu banky a vašeho čísla účtu. V České republice je IBAN 24místný. Maximálně však může mít 30 znaků. V písemné podobě ho lze využít také, avšak tady se jeho podoba píše spolu s mezerami, a to po každém 4. znaku. U elektronického platebního styku se mezery nepíší.

Jak se stanovuje struktura IBAN kódu?

To, jak bude IBAN kód vypadat, si určuje každá země individuálně. Musí však být určeny pozice, kde bude směrový kód banky uveden a dále pozice pro číslo účtu.

Jak to funguje, když banka SWIFT/BIC kód nemá?

V případě, že banka nemá vlastní SWIFT/BIC kód, lze zahraniční platbu přijmout několika způsoby:

  • Platba bude v korunách
  • Platba se provede jako nestandardní
  • Platba se nasměruje přes BIC ČSOB

Všechny kódy vždy najdete ve svém internetovém bankovnictví, nebo vám je sdělí banka. V případě, že budete chtít uskutečnit tuzemskou platbu, ale do jiné banky, si dnes v internetovém bankovnictví snadno vyhledáte i příslušnou banku a její směrový kód. Nemusíte si tak pamatovat všech 66 kódů. Pro platbu do zahraničí pak budete potřebovat SWIFT/BIC kód.


 

Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Plzeňoviny na domovskou stránku Seznam.cz.

 
 Tipy z kalendáře akcí: